fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKrajPoseł Winnicki: Unia narusza polską suwerenność

Poseł Winnicki: Unia narusza polską suwerenność

Zdaniem posła Konfederacji Roberta Winnickiego Unia Europejska swoimi działaniami coraz bardziej narusza polską suwerenność, a PiS Brukseli wszystko przyklepuje.

– Żądamy polskiego weta w sprawie planów objęcia lasów wspólną polityką Unii Europejskiej i nie wierzymy w „retoryczne” sprzeciwy rządu PiS, który już wielokrotnie „kapitulował” wobec żądań Brukseli, co doprowadziło do daleko idącego naruszenia polskiej suwerenności – mówił poseł Konfederacji Robert Winnicki.

Poseł Winnicki przypomniał, że 24 stycznia br. komisja ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego pozytywnie zaopiniowała zmianę traktatów, które przeniosłyby leśnictwo z kompetencji krajowych do wspólnotowych, a „retoryczne” sprzeciwy przedstawicieli rządu PiS uznał za mało wiarygodne.

Polityk zauważył, że do tej pory rząd PiS komunikował, że będzie się Unii sprzeciwiał, a ostatecznie „kapitulował”. Wymienił wiele przykładów „kapitulacji” PiS m.in. w sprawach podatkowych, dotyczących tzw. praworządności i sądownictwa.

– Rząd miał sprzeciwiać się likwidacji kopalń i powiększaniu tej katastrofy, jaką jest likwidacja polskiego górnictwa, jaką jest zwiększenie poziomu limitów CO2. Nie tylko się nie sprzeciwił, ale przyklepał w Brukseli znaczące zwiększenie – powiedział poseł Winnicki. – Mamy do czynienia z sytuacją, w której kolejne etapy federalizacji w Unii Europejskiej są podejmowane – ocenił.

Na takie zmiany traktatów unijnych, które oddawałyby lasy pod zarządzanie wspólnotowe, musiałyby się zgodzić wszystkie państwa członkowskie Wspólnoty. Sprzeciw wobec takich planów wyraziły już Lasy Państwowe, minister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

Zobacz także: Bruksela chce przejąć polskie lasy!

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA