Zdaniem posła Konfederacji Roberta Winnickiego Unia Europejska swoimi działaniami coraz bardziej narusza polską suwerenność, a PiS Brukseli wszystko przyklepuje.

Fot. PAP/Mateusz Marek

– Żądamy polskiego weta w sprawie planów objęcia lasów wspólną polityką Unii Europejskiej i nie wierzymy w „retoryczne” sprzeciwy rządu PiS, który już wielokrotnie „kapitulował” wobec żądań Brukseli, co doprowadziło do daleko idącego naruszenia polskiej suwerenności – mówił poseł Konfederacji Robert Winnicki.

Poseł Winnicki przypomniał, że 24 stycznia br. komisja ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego pozytywnie zaopiniowała zmianę traktatów, które przeniosłyby leśnictwo z kompetencji krajowych do wspólnotowych, a „retoryczne” sprzeciwy przedstawicieli rządu PiS uznał za mało wiarygodne.

Polityk zauważył, że do tej pory rząd PiS komunikował, że będzie się Unii sprzeciwiał, a ostatecznie „kapitulował”. Wymienił wiele przykładów „kapitulacji” PiS m.in. w sprawach podatkowych, dotyczących tzw. praworządności i sądownictwa.

– Rząd miał sprzeciwiać się likwidacji kopalń i powiększaniu tej katastrofy, jaką jest likwidacja polskiego górnictwa, jaką jest zwiększenie poziomu limitów CO2. Nie tylko się nie sprzeciwił, ale przyklepał w Brukseli znaczące zwiększenie – powiedział poseł Winnicki. – Mamy do czynienia z sytuacją, w której kolejne etapy federalizacji w Unii Europejskiej są podejmowane – ocenił.

Na takie zmiany traktatów unijnych, które oddawałyby lasy pod zarządzanie wspólnotowe, musiałyby się zgodzić wszystkie państwa członkowskie Wspólnoty. Sprzeciw wobec takich planów wyraziły już Lasy Państwowe, minister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

Zobacz także: Bruksela chce przejąć polskie lasy!

Poprzedni artykułZostało półtora miesiąca na sporządzenie sprawozdań finansowych
Następny artykułNa czym wolno zarabiać politykowi