fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPośpiech w transformacji energetycznej doprowadzi do rozruchów?

Pośpiech w transformacji energetycznej doprowadzi do rozruchów?

Prezes Saudi Aramco, światowego lidera wydobycia ropy naftowej, ostrzegł przed zbyt pośpieszną transformacją energetyczną na świecie.

Podczas Światowego Forum Paliwowego w Teksasie Amir Nasser stwierdził, że zbyt gwałtowne działania w tym zakresie mogą doprowadzić do spirali inflacyjnej i społecznych niepokojów. Dlatego też nie wolno od razu rezygnować z gazu i ropy.

– Rozumiem, że publiczne przyznanie, iż gaz i ropa będą odgrywać kluczową rolę w trakcie tranzycji będzie dla niektórych trudne – powiedział Nasser cytowany przez „Financial Times”. – Jednak pogodzenie się z rzeczywistością będzie znacznie łatwiejsze niż sprostanie niepewności energetycznej, szalejącej inflacji oraz niepokojom społecznym, będących skutkiem wysokich cen, które będą nie do zaakceptowania – dodał.

Słowa Nassera to nie jedyne tego typu ostrzeżenia ze strony sektora naftowego. Prezesi koncernów Exxon i Chevron powiedzieli, że choć popierają tranzycję w kierunku mniej emisyjnego modelu energetycznego, to uważają, że gaz i ropa będą musiały pozostać częścią tego systemu.

– Rozwój energii bezemisyjnej jest dobry dla społeczeństwa i nasza firma popiera ten cel – powiedział Darren Woods z Exxona. – Faktem jednak jest, że w najbardziej krytycznym scenariuszu, włączając w to ścieżkę zero-emisyjną, gaz i ropa nadal będą pełnić ważną rolę w spełnieniu oczekiwań społeczeństwa – podkreślił.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA