fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaBiznesPostcovidowy rynek pracy – pracownicy zmienili swoje oczekiwania wobec pracodawców

Postcovidowy rynek pracy – pracownicy zmienili swoje oczekiwania wobec pracodawców

W wyniku pandemii koronawirusa znacznie wzrosło znaczenie pracy zdalnej na polskim rynku zatrudnienia.

W postcovidowej rzeczywistości popularność zyskuje przede wszystkim hybrydowy model pracy i jest to efekt zmieniających się oczekiwań pracowników. Z raportu firmy Colliers wynika, że jak dotąd taki sposób wykonywania obowiązków wdrożyło 89 proc. firm, a większość osób pracuje z domu dwa lub trzy dni w tygodniu. W raporcie dodano, że przed pandemią 76 proc. firm zatrudniało ludzi wyłącznie stacjonarnie, podczas gdy w przyszłości taką strategię przyjąć chce zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo.

Ze względu na rosnące znaczenie hybrydowego modelu pracy zmieniają się również polskie firmy. Przedsiębiorstwa, które chcą sprostać oczekiwaniom „hybrydowych” pracowników, muszą tak kształtować przestrzenie biurowe, aby były one dla nich atrakcyjne. Elastyczne godziny pracy i elektroniczny obieg dokumentów to również elementy, które dzisiaj stają się coraz bardziej popularne i wkrótce pewnie będą standardem.

W dłuższej perspektywie pracowników zdalnych mieszkających blisko biura, chce zatrudniać co trzecia polska firma, a na rekrutację pracowników z dowolnego miejsca w Polsce jest gotowych nawet 34 proc. przedsiębiorstw.

„Mimo globalnego otwierania się rynku pracy najmniej popularną strategią, której wdrożenie planuje tylko 10 proc. badanych organizacji, jest zatrudnianie osób pracujących z dowolnego miejsca na świecie” – wskazano w raporcie.

Nowa rzeczywistość zmieniła też oczekiwania wobec samych pracowników, którzy muszą posiadać kompetencje cyfrowe pozwalające im obsługiwać urządzenia oraz systemy stosowane w organizacji pracującej w systemie hybrydowym.

PAP, IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA