W wyniku pandemii koronawirusa znacznie wzrosło znaczenie pracy zdalnej na polskim rynku zatrudnienia.

Pexels.com

W postcovidowej rzeczywistości popularność zyskuje przede wszystkim hybrydowy model pracy i jest to efekt zmieniających się oczekiwań pracowników. Z raportu firmy Colliers wynika, że jak dotąd taki sposób wykonywania obowiązków wdrożyło 89 proc. firm, a większość osób pracuje z domu dwa lub trzy dni w tygodniu. W raporcie dodano, że przed pandemią 76 proc. firm zatrudniało ludzi wyłącznie stacjonarnie, podczas gdy w przyszłości taką strategię przyjąć chce zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo.

Ze względu na rosnące znaczenie hybrydowego modelu pracy zmieniają się również polskie firmy. Przedsiębiorstwa, które chcą sprostać oczekiwaniom „hybrydowych” pracowników, muszą tak kształtować przestrzenie biurowe, aby były one dla nich atrakcyjne. Elastyczne godziny pracy i elektroniczny obieg dokumentów to również elementy, które dzisiaj stają się coraz bardziej popularne i wkrótce pewnie będą standardem.

W dłuższej perspektywie pracowników zdalnych mieszkających blisko biura, chce zatrudniać co trzecia polska firma, a na rekrutację pracowników z dowolnego miejsca w Polsce jest gotowych nawet 34 proc. przedsiębiorstw.

„Mimo globalnego otwierania się rynku pracy najmniej popularną strategią, której wdrożenie planuje tylko 10 proc. badanych organizacji, jest zatrudnianie osób pracujących z dowolnego miejsca na świecie” – wskazano w raporcie.

Nowa rzeczywistość zmieniła też oczekiwania wobec samych pracowników, którzy muszą posiadać kompetencje cyfrowe pozwalające im obsługiwać urządzenia oraz systemy stosowane w organizacji pracującej w systemie hybrydowym.

PAP, IAR

Poprzedni artykułKonfederacja chce zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polaków
Następny artykułPodział na Polskę A i Polskę B jest już niewielki – z czasem całkiem zniknie