fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumPostulat, który trzeba poprzeć! Najwyższy czas poluzować unijne regulacje!

Postulat, który trzeba poprzeć! Najwyższy czas poluzować unijne regulacje!

Obecnie jest tak, że jeśli jakiś kraj chciałby wesprzeć rodzime firmy, musi uzyskać na takie ruch zgodę Komisji Europejskiej. Jeśli ta jej udzieli, można uruchomić środki. Jeśli nie, bo np. uzna, że dany pakiet pomocowy narusza przepisy traktatowe, ma prawo go zakazać. W obecnych okolicznościach jednak trudno sobie wyobrazić obowiązywanie takich wymogów. Państwa członkowskie powinny mieć swobodę, jeśli chodzi o wsparcie dla przedsiębiorców, inaczej być nie może, nie teraz!

Do takiego wniosku doszły władze Austrii, które wystąpiły do Komisji Europejskiej o zawieszenie obowiązywania unijnych regulacji udzielania pomocy publicznej. Minister finansów Gernot Bluemel i minister gospodarki Margarete Schramboeck napisali w tej sprawie list do wiceprzewodniczącej KE Margarethe Vestager. Politycy liczą, że ich inicjatywa spotka się z poparciem innych krajów należących do Wspólnoty. Dobrze, żeby tak się właśnie stało. Nadarza się znakomita okazja, aby także Polska wzięła udział w cennej inicjatywie zwiększającej kompetencje państw narodowych w walce ze skutkami pandemii.

Stąd mój apel do polskiego rządu, szczególnie zaś do wicepremier Jadwigi Emilewicz i ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o zaangażowanie się w inicjatywę płynącą z Austrii. Wiele wskazuje na to, że na wsparcie z Unii, takie, które będzie można uznać za adekwatne do sytuacji, nie można liczyć. Przynajmniej niezbyt prędko. W tych warunkach państwa narodowe muszą poluzować krępujące je więzy ograniczające możliwość szybkiej i stosownej reakcji na trwający już kryzys.

Podobne poluzowanie powinno dotyczyć także zamówień publicznych, tak aby poprzez wydatki publiczne można było wspierać przede wszystkim rodzime podmioty z narodowym kapitałem. Warto włączać się lub samemu inicjować działania, które uczynią to możliwym. Teraz jest ku temu znakomita okazja.

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA