fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPostulat, który trzeba poprzeć! Najwyższy czas poluzować unijne regulacje!

Postulat, który trzeba poprzeć! Najwyższy czas poluzować unijne regulacje!

Obecnie jest tak, że jeśli jakiś kraj chciałby wesprzeć rodzime firmy, musi uzyskać na takie ruch zgodę Komisji Europejskiej. Jeśli ta jej udzieli, można uruchomić środki. Jeśli nie, bo np. uzna, że dany pakiet pomocowy narusza przepisy traktatowe, ma prawo go zakazać. W obecnych okolicznościach jednak trudno sobie wyobrazić obowiązywanie takich wymogów. Państwa członkowskie powinny mieć swobodę, jeśli chodzi o wsparcie dla przedsiębiorców, inaczej być nie może, nie teraz!

Do takiego wniosku doszły władze Austrii, które wystąpiły do Komisji Europejskiej o zawieszenie obowiązywania unijnych regulacji udzielania pomocy publicznej. Minister finansów Gernot Bluemel i minister gospodarki Margarete Schramboeck napisali w tej sprawie list do wiceprzewodniczącej KE Margarethe Vestager. Politycy liczą, że ich inicjatywa spotka się z poparciem innych krajów należących do Wspólnoty. Dobrze, żeby tak się właśnie stało. Nadarza się znakomita okazja, aby także Polska wzięła udział w cennej inicjatywie zwiększającej kompetencje państw narodowych w walce ze skutkami pandemii.

Stąd mój apel do polskiego rządu, szczególnie zaś do wicepremier Jadwigi Emilewicz i ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o zaangażowanie się w inicjatywę płynącą z Austrii. Wiele wskazuje na to, że na wsparcie z Unii, takie, które będzie można uznać za adekwatne do sytuacji, nie można liczyć. Przynajmniej niezbyt prędko. W tych warunkach państwa narodowe muszą poluzować krępujące je więzy ograniczające możliwość szybkiej i stosownej reakcji na trwający już kryzys.

Podobne poluzowanie powinno dotyczyć także zamówień publicznych, tak aby poprzez wydatki publiczne można było wspierać przede wszystkim rodzime podmioty z narodowym kapitałem. Warto włączać się lub samemu inicjować działania, które uczynią to możliwym. Teraz jest ku temu znakomita okazja.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA