fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiPostulaty przedsiębiorców dla nowego rządu

Postulaty przedsiębiorców dla nowego rządu

Polscy przedsiębiorcy przygotowali listę 24 postulatów podatkowych dla nowego rządu, które według nich powinny pomóc w rozwijaniu przedsiębiorczości w Polsce.

Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan przygotowała 24 postulaty dla nowego rządu, których celem jest usprawnienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wśród nich są zmiany w składkach dla przedsiębiorców czy korekty dotyczące podatków CIT.

Według Konfederacji Lewiatan w Polsce uchwalanych jest za dużo nowych ustaw i rozporządzeń, które wprowadzają do przepisów regulacje ograniczające swobodne funkcjonowanie przedsiębiorców. Przedstawiciele biznesu twierdzą, że większość tych regulacji powstaje w pośpiechu i bez odpowiednich konsultacji społecznych, co sprawia, że są one nadmiernym obciążeniem dla przedsiębiorców, którzy jasno wskazują, że sfera podatków to jedna z głównych barier prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Biznes oczekuje rozwiązań, które zapewnią elementarny poziom bezpieczeństwa niezbędnego do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Postulujemy wprowadzenie obowiązku monitorowania przez rząd skutków zmian prawnych wpływających na działalność gospodarczą. Elementem przeglądu powinien być także raport z przeprowadzonych konsultacji społecznych, z wyszczególnieniem i uzasadnieniem sytuacji kiedy skrócono 30-dniowy termin konsultacji społecznych. Raport z tego przeglądu powinien być publikowany, ogólnodostępny i prezentowany przez rząd w Sejmie, Senacie i Radzie Dialogu Społecznego

– powiedział Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

Postulaty podatkowe biznesu

Wśród 24 postulatów podatkowych przygotowanych przez Radę Podatkową Konfederacji Lewiatan znalazło się przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej poprzez uporządkowanie procesu legislacyjnego, poprawę jakości, stabilności i czytelności stanowionego prawa oraz wydłużenie vacatio legis ustaw podatkowych. Kolejne pomysły dotyczą reformy systemu przedawnienia zobowiązań podatkowych, uporządkowania systemu zwolnień z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej czy wprowadzenia zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy chcą też korekty przepisów o podatku u źródła, o raportowaniu schematów podatkowych, o zagranicznych jednostkach kontrolowanych, a także zmian w zakresie estońskiego CIT i zapisów odnoszących się do opodatkowania VAT w ramach nowego systemu kaucyjnego. Rada Podatkowa sugeruje również uproszczenie przepisów o grupach VAT, chce doprecyzowania kwestii opodatkowania fundacji rodzinnej, wznowienia prac nad ustawą o firmach inwestujących w najem nieruchomości, zapewnienia bezpieczeństwa stosowania systemu STIR oraz wyłączenia sprzedaży paliwa spod podatku od sprzedaży detalicznej.

Wśród pomysłów Konfederacji Lewiatan znalazło się też zwolnienie z akcyzy pojazdów przeznaczonych do celów badawczo-rozwojowych, zmiana interpretacji przepisów dotyczących poboru opłaty za reklamę piwa oraz utrzymanie tzw. mapy akcyzowej.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA