Sejm przyjął nowe przepisy dotyczące poszukiwania cennych przedmiotów odrzucając jednocześnie weto Senatu, który zwracał uwagę na ryzyko utraty istotnych dla archeologów informacji o przeszłości – podaje Business Insider Polska. Nowelizacja trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.
Portal tłumaczy, że senatorowie chcieli odrzucić przyjęte przepisy, bo ich zdaniem nie ucywilizują one działalności poszukiwaczy skarbów i wpłyną na osłabienie ochrony dziedzictwa narodowego, na co wskazywało też środowisko naukowe ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich na czele. Innego zdania są sami poszukiwacze, którzy wskazują, że dotychczasowe przepisy sprawiają, że można skazać ludzi nawet za użycie wykrywacza metali we własnym ogródku.
Kto będzie mógł szukać skarbów?
Zgodnie z przyjętymi przepisami poszukiwania przy użyciu np. wykrywacza metali będzie mogła prowadzić osoba pełnoletnia, pod warunkiem posiadania zgody właściciela i posiadacza nieruchomości oraz po zgłoszeniu poszukiwań do rejestru, który będzie prowadziło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgłoszenia będą dokonywane za pośrednictwem aplikacji mobilnej, a wszelkie znaleziska będą musiały być zgłaszane konserwatorowi zabytków, który dokona ich oględzin.
Business Insider Polska precyzuje, że za znalezienie zabytku o szczególnej wartości może być przyznana nagroda do wysokości 25-krotności przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku (w tym roku byłoby to 138,5 tys. zł). W szczególnych przypadkach wartość ta mogłaby być podwyższana do 30-krotności przeciętnej płacy (166,2 tys. zł).
Źródło: Business Insider Polska