fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPoszukujesz skarbów? Czekają cię zmiany

Poszukujesz skarbów? Czekają cię zmiany

Już wkrótce do prezydenta trafi nowelizacja ustawy o ochronie zabytków, która przewiduje zmiany dotyczące poszukiwania cennych przedmiotów. Detektoryści będą mieli nieco łatwiej.

Sejm przyjął nowe przepisy dotyczące poszukiwania cennych przedmiotów odrzucając jednocześnie weto Senatu, który zwracał uwagę na ryzyko utraty istotnych dla archeologów informacji o przeszłości – podaje Business Insider Polska. Nowelizacja trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Portal tłumaczy, że senatorowie chcieli odrzucić przyjęte przepisy, bo ich zdaniem nie ucywilizują one działalności poszukiwaczy skarbów i wpłyną na osłabienie ochrony dziedzictwa narodowego, na co wskazywało też środowisko naukowe ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich na czele. Innego zdania są sami poszukiwacze, którzy wskazują, że dotychczasowe przepisy sprawiają, że można skazać ludzi nawet za użycie wykrywacza metali we własnym ogródku.

Kto będzie mógł szukać skarbów?

Zgodnie z przyjętymi przepisami poszukiwania przy użyciu np. wykrywacza metali będzie mogła prowadzić osoba pełnoletnia, pod warunkiem posiadania zgody właściciela i posiadacza nieruchomości oraz po zgłoszeniu poszukiwań do rejestru, który będzie prowadziło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgłoszenia będą dokonywane za pośrednictwem aplikacji mobilnej, a wszelkie znaleziska będą musiały być zgłaszane konserwatorowi zabytków, który dokona ich oględzin.

Business Insider Polska precyzuje, że za znalezienie zabytku o szczególnej wartości może być przyznana nagroda do wysokości 25-krotności przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku (w tym roku byłoby to 138,5 tys. zł). W szczególnych przypadkach wartość ta mogłaby być podwyższana do 30-krotności przeciętnej płacy (166,2 tys. zł).

Źródło: Business Insider Polska

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA