fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajPoszukujesz skarbów? Czekają cię zmiany

Poszukujesz skarbów? Czekają cię zmiany

Już wkrótce do prezydenta trafi nowelizacja ustawy o ochronie zabytków, która przewiduje zmiany dotyczące poszukiwania cennych przedmiotów. Detektoryści będą mieli nieco łatwiej.

Sejm przyjął nowe przepisy dotyczące poszukiwania cennych przedmiotów odrzucając jednocześnie weto Senatu, który zwracał uwagę na ryzyko utraty istotnych dla archeologów informacji o przeszłości – podaje Business Insider Polska. Nowelizacja trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Portal tłumaczy, że senatorowie chcieli odrzucić przyjęte przepisy, bo ich zdaniem nie ucywilizują one działalności poszukiwaczy skarbów i wpłyną na osłabienie ochrony dziedzictwa narodowego, na co wskazywało też środowisko naukowe ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich na czele. Innego zdania są sami poszukiwacze, którzy wskazują, że dotychczasowe przepisy sprawiają, że można skazać ludzi nawet za użycie wykrywacza metali we własnym ogródku.

Kto będzie mógł szukać skarbów?

Zgodnie z przyjętymi przepisami poszukiwania przy użyciu np. wykrywacza metali będzie mogła prowadzić osoba pełnoletnia, pod warunkiem posiadania zgody właściciela i posiadacza nieruchomości oraz po zgłoszeniu poszukiwań do rejestru, który będzie prowadziło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgłoszenia będą dokonywane za pośrednictwem aplikacji mobilnej, a wszelkie znaleziska będą musiały być zgłaszane konserwatorowi zabytków, który dokona ich oględzin.

Business Insider Polska precyzuje, że za znalezienie zabytku o szczególnej wartości może być przyznana nagroda do wysokości 25-krotności przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku (w tym roku byłoby to 138,5 tys. zł). W szczególnych przypadkach wartość ta mogłaby być podwyższana do 30-krotności przeciętnej płacy (166,2 tys. zł).

Źródło: Business Insider Polska

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA