fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjePotentat w produkcji inteligentnych chipów sceptyczny wobec amerykańskich ograniczeń eksportu do Chin

Potentat w produkcji inteligentnych chipów sceptyczny wobec amerykańskich ograniczeń eksportu do Chin

Holandia, jeden z kluczowych krajów w dziedzinie technologii produkcji najnowocześniejszych inteligentnych chipów, jest niechętna całkowitemu podporządkowaniu się wprowadzonym przez USA ograniczeniom eksportowym tych technologii do Chin. Kraj planuje własną niezależną politykę i ograniczania eksportowe.

Stany Zjednoczone nie powinny oczekiwać, że Holandia całkowicie przyjmie amerykańskie podejście do ograniczeń eksportowych wobec Chin – ostrzegła holenderska minister handlu zagranicznego Liesje Schreinemacher. „Holandia nie będzie kopiować amerykańskich środków jeden do jednego”, powiedziała w wywiadzie dla gazety NRC. „Dokonujemy własnej oceny – i robimy to w porozumieniu z krajami partnerskimi, takimi jak Japonia i Stany Zjednoczone”. Holenderscy politycy po raz pierwszy publicznie przedstawili swoje stanowisko w tej sprawie.

Administracja Bidena naciska na wielostronne porozumienie w celu nałożenia ograniczeń na Chiny, mające na celu ograniczanie produkcji zaawansowanych czipów w tym kraju i przekazywania najnowocześniejszej technologii to umożliwiających.

Holandia i Japonia, które obok m.in Tajwanu i USA, dysponują zaawansowanymi technologiami produkcji chipów najnowszej generacji podzielają wiele obaw USA związanych z bezpieczeństwem, ale oba kraje postrzegają Chiny również jako główny rynek, do którego chciałyby zachować dostęp. Holandia jest kluczowa w amerykańskiej rozgrywce, ponieważ tamtejsza firma ASML Holding NV jest jedną z nielicznych, które dominują na rynku sprzętu do produkcji półprzewodników. Należą do nich także Applied Materials Inc., Lam Research Corp. i KLA Corp. w USA oraz Tokyo Electron Ltd. w Japonii.

Nie podając szczegółów, holenderska minister handlu zagranicznego powiedziała, że jej kraj prawdopodobnie sam wprowadzi pewne kontrole eksportu do Chin. Powiedziała też, że holenderski rząd potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji w sprawie potencjalnych nowych przepisów.

ASML wprowadził już ograniczenia w sprzedaży Chinom swoich maszyn do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie, które są potrzebne do produkcji najnowocześniejszych chipów. Ale holenderska firma nadal może oferować chińskim klientom mniej wyrafinowane produkty.

Na początku października administracja Bidena ujawniła szeroko zakrojone środki mające na celu ograniczenie zdolności Chin do zabezpieczania zaawansowanych chipów sztucznej inteligencji i sprzętu do produkcji półprzewodników, co uderzyło w światowy przemysł chipów warty 580 miliardów dolarów.

Amerykańscy producenci sprzętu chipowego wskazali, że nowe przepisy mogą oznaczać miliardy dolarów strat ze sprzedaży, ale ASML i Tokyo Electron stwierdziły, że spodziewają się mniejszego wpływu na ich zyski w związku z ograniczeniami.

Wyżsi urzędnicy amerykańscy – w tym Alan Estevez, podsekretarz handlu ds. przemysłu i bezpieczeństwa – udają się w tym miesiącu do Holandii, aby omówić kontrolę eksportu. Ale jak donosi Bloomberg News nie oczekuje się, aby rozmowy doprowadziły do natychmiastowego porozumienia.

Tymczasem Pekin pracuje nad tym, aby inne kraje nie uległy żądaniom USA. Na szczycie Grupy 20 prezydent Chin Xi Jinping zwrócił się premiera Holandii Marka Rutte, aby „unikał zakłócania światowego handlu”.

„Musimy przeciwstawić się upolitycznieniu kwestii gospodarczych i handlowych oraz utrzymać stabilność globalnego łańcucha przemysłowego i łańcucha dostaw” – powiedział z kolei Xi Rutte, który odwiedził również Koreę Południową, aby omówić „kwestie techniczne i pogłębić relacje między krajami”.

JapanTimes.co.jp

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA