fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaPotężne państwo zwiększy cztery razy ilość energii pozyskiwanej z węgla

Potężne państwo zwiększy cztery razy ilość energii pozyskiwanej z węgla

Władze Pakistanu zapowiedziały, że w związku z wysokimi cenami gazu zamierzają znacznie zwiększyć produkcję energii elektrycznej z węgla.  

Obecnie Pakistan dysponuje elektrowniami węglowymi o mocy 2,31 GW. Zgodnie z przedstawionym przez rząd planem wartość ta ma się zwiększyć do 10 GW.

Kroki te są odpowiedzią władz w Islamabadzie na trwający kryzys energetyczny. Obecnie ok. jedną trzecią energetycznego zapotrzebowania kraju zaspokajają elektrownie gazowe. Po ataku Rosji na Ukrainę gwałtownie wzrosły ceny tego surowca. Stał się on trudno dostępny dla azjatyckiego państwa. Mimo rosnącego zapotrzebowania, sprowadzono go w 2022 roku najmniej od pięciu lat. Efektem braków odpowiedniej ilości gazu były problemy z zapewnieniem ciągłości dostaw energii.

– Mamy jeden z najbardziej wydajnych na świecie systemów elektrowni gazowych. Ale nie mamy gazu, aby je napędzać – podsumował obecną sytuację Khurram Dastgir Khan, minister energii Pakistanu.

Zwiększenie udziału węgla da też większą niż w przypadku gazu możliwość korzystania z krajowych zasobów surowca.

Jednocześnie władze w Pakistanie podkreślają, że będą również rozwijać elektrownie wiatrowe, słoneczne, wodne i jądrowe.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA