Władze Pakistanu zapowiedziały, że w związku z wysokimi cenami gazu zamierzają znacznie zwiększyć produkcję energii elektrycznej z węgla.

 

 

Obecnie Pakistan dysponuje elektrowniami węglowymi o mocy 2,31 GW. Zgodnie z przedstawionym przez rząd planem wartość ta ma się zwiększyć do 10 GW.

Kroki te są odpowiedzią władz w Islamabadzie na trwający kryzys energetyczny. Obecnie ok. jedną trzecią energetycznego zapotrzebowania kraju zaspokajają elektrownie gazowe. Po ataku Rosji na Ukrainę gwałtownie wzrosły ceny tego surowca. Stał się on trudno dostępny dla azjatyckiego państwa. Mimo rosnącego zapotrzebowania, sprowadzono go w 2022 roku najmniej od pięciu lat. Efektem braków odpowiedniej ilości gazu były problemy z zapewnieniem ciągłości dostaw energii.

– Mamy jeden z najbardziej wydajnych na świecie systemów elektrowni gazowych. Ale nie mamy gazu, aby je napędzać – podsumował obecną sytuację Khurram Dastgir Khan, minister energii Pakistanu.

Zwiększenie udziału węgla da też większą niż w przypadku gazu możliwość korzystania z krajowych zasobów surowca.

Jednocześnie władze w Pakistanie podkreślają, że będą również rozwijać elektrownie wiatrowe, słoneczne, wodne i jądrowe.

Reuter
Poprzedni artykułSzwajcaria nie skonfiskuje majątków Rosjan
Następny artykułUkraińska zbrojeniówka pracuje na pełnych obrotach