fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaPotężni „truciciele” będą promować Zielony Ład

Potężni „truciciele” będą promować Zielony Ład

Komisja Europejska rozpoczyna kampanię promującą Zielony Ład podczas rozgrywek organizowanych przez UEFA.

Klip promujący akcję #EveryTrickCounts ma być wyświetlany podczas meczów europejskich pucharów. Występują w nim: zdobywca Złotej Piłki z 2000 roku Luis Figo, włoski bramkarz (mistrz świata z 2006 roku) Gianluigi Buffon i francuska zawodniczka Delphine Cascarino.

Jego celem jest zachęcanie do – a jakże – oszczędzania energii. Na Twitterze udostępniła go m.in. szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen.

Rzecznik UEFA oznajmił, że ma nadzieję, iż wspólna kampania jego organizacji i Komisji Europejskiej wniesie „pozytywny wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi”.

Deklaracje te stoją jednak w jawnej sprzeczności z faktycznymi działaniami UEFA. Jednym z głównych sponsorów tej organizacji jest przecież m.in. Gazprom, którego inwestycja Nord Stream budziła (i wciąż budzi) powszechną krytykę ekologów.

Sponsorami części z czołowych europejskich klubów są firmy z sektora energetycznego i naftowego. Ich działalność w znacznym stopniu przyczynia się do tak zwalczanego w ostatnich latach przez eurokratów „zanieczyszczenia środowiska” – m.in. zwycięzca poprzedniej edycji Ligi Mistrzów, drużyna Chelsea Londyn, należy do Romana Abramowicza, który swoją fortunę zdobył budując, a potem sprzedając Gazpromowi naftową firmę Sibneft. Jego zespół pokonał w finale Manchester City, którego właściciel – szejk Mansour bin Zayed al-Nahyan – zasiada m.in. we władzach Abu Dhabi National Oil Company. Inny potężny klub (finalista Champions League z 2020 roku) Paris Saint-Germain należy do spółek z Kataru, które miały inwestować nadwyżki z handlu m.in. ropą.

A  do tego trzeba oczywiście dodać organizowane przez UEFA EURO 2020 (na skutek pandemii COVID-19 odbyło się w tym roku), które było imprezą generującą potężną dawkę zanieczyszczenia. Zorganizowano je przecież w kilkunastu krajach – od Półwyspu Iberyjskiego aż po Kaukaz (Baku). Drużyny, sztaby oraz dziesiątki tysięcy kibiców podróżowało wzdłuż i wszerz Europy, generując jakże znienawidzony przez eurokratów i pseudoekologów dodatkowy ślad węglowy.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, kampania KE i UEFA zachęcająca do wyłączania światła wygląda doprawdy mało wiarygodnie…

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA