fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPotężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.

W kwietniu bez zatrudnienia pozostawało 20,4 proc. Chińczyków w wieku 16-24 lat, będących mieszkańcami miast. Oznacza to podwojenie ich liczby w porównaniu do stanu z roku 2019. Bezrobocie wśród młodzieży jest cztery razy wyższe niż w całej populacji. Dla porównania, w podobnej grupie wiekowej pozostaje bez pracy mniej niż 4 proc. obywateli Polski.

Dlaczego młodzi Chińczycy nie mają pracy?

Wysokie bezrobocie zmusza młode osoby do podjęcia niskopłatnych zawodów, które często nie spełniają ich oczekiwań.

Yao Lu, profesor socjologii z nowojorskiego uniwersytetu Columbia twierdzi, że to zjawisko jest efektem „pęknięcia bańki uniwersyteckiej”. Jego zdaniem:

Ekspansja szkolnictwa akademickiego pod koniec lat 90 spowodowała ogromny napływ osób z wyższym wykształceniem. Jednocześnie zaczęła się pogłębiać  rozbieżność między popytem a podażą wysoko wykwalifikowanych pracowników. Gospodarka nie nadążyła za ich absorpcją.

Co zrobić, żeby było lepiej?

Władze w Pekinie dostrzegają ten problem. Powszechne są obawy, że może się on przerodzić w niepokoje społeczne. Aby temu zapobiec rząd zapowiada uruchomienie specjalnych programów, których celem jest państwowe wsparcie przedsiębiorczych młodych osób oraz zwiększenie liczby etatów dla nich w państwowych firmach.

cnbc.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA