fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatPotężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.

W kwietniu bez zatrudnienia pozostawało 20,4 proc. Chińczyków w wieku 16-24 lat, będących mieszkańcami miast. Oznacza to podwojenie ich liczby w porównaniu do stanu z roku 2019. Bezrobocie wśród młodzieży jest cztery razy wyższe niż w całej populacji. Dla porównania, w podobnej grupie wiekowej pozostaje bez pracy mniej niż 4 proc. obywateli Polski.

Dlaczego młodzi Chińczycy nie mają pracy?

Wysokie bezrobocie zmusza młode osoby do podjęcia niskopłatnych zawodów, które często nie spełniają ich oczekiwań.

Yao Lu, profesor socjologii z nowojorskiego uniwersytetu Columbia twierdzi, że to zjawisko jest efektem „pęknięcia bańki uniwersyteckiej”. Jego zdaniem:

Ekspansja szkolnictwa akademickiego pod koniec lat 90 spowodowała ogromny napływ osób z wyższym wykształceniem. Jednocześnie zaczęła się pogłębiać  rozbieżność między popytem a podażą wysoko wykwalifikowanych pracowników. Gospodarka nie nadążyła za ich absorpcją.

Co zrobić, żeby było lepiej?

Władze w Pekinie dostrzegają ten problem. Powszechne są obawy, że może się on przerodzić w niepokoje społeczne. Aby temu zapobiec rząd zapowiada uruchomienie specjalnych programów, których celem jest państwowe wsparcie przedsiębiorczych młodych osób oraz zwiększenie liczby etatów dla nich w państwowych firmach.

cnbc.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA