fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatPotężny wzrost eksportu ropy z Rosji do Indii

Potężny wzrost eksportu ropy z Rosji do Indii

Ilość ropy kupowanej w Rosji przez Indie wzrosła w obecnym miesiącu czterokrotnie.

W marcu ilość transportowanego surowca z Federacji Rosyjskiej do Indii wynosiła 360 tysięcy baryłek (jedna baryłka to 159 litrów) dziennie. Oznacza to czterokrotny wzrost wobec średniej dziennej dostaw z poprzedniego roku.

Według firmy Kpler, zajmującej się analizą handlu ropą, transakcje dotyczą głównie najpopularniejszego typu rosyjskiej ropy – Urals. Indie miały wykorzystać spadek zainteresowania nią w Europie i kupić ją na preferencyjnych warunkach cenowych.

Rzeczniczka prasowa Białego Domu Jean Psaki ostrzegła rząd w New Delhi, że „stanął po złej stronie historii”, ale jednocześnie przyznała, iż kupno ropy od Federacji Rosyjskiej nie narusza międzynarodowych sankcji.

W poprzednim roku ropa z Rosji stanowiła 5 procent z wszystkich zagranicznych jej dostaw do Indii.

Władze Rosji zapowiadają pogłębienie współpracy gospodarczej z Indiami i rozważają m.in. uruchomienie wspólnego mechanizmu wymiany rupii na ruble. Ma to pomóc w ominięciu zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę po inwazji na Ukrainę.

ft.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA