fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatPotężny wzrost emerytur dla unijnych urzędników

Potężny wzrost emerytur dla unijnych urzędników

Aż o 18,8 procent wzrosły długoterminowe zobowiązania emerytalne wobec unijnych urzędników, polityków i sędziów.

Ich wartość na koniec 2020 roku sięgnęła poziomu 116 mld €, podczas gdy rok wcześniej było to 97,7 mld €. Najwięcej (100,7 mld €) przypada unijnym urzędnikom. Dla sędziów, komisarzy i polityków jest to 2,3 mld €. 12,9 mld € wynoszą wydatki na ich ubezpieczenie zdrowotne.

Kilka miesięcy temu opublikowano raport, zgodnie z którym emerytury zachowali nawet urzędnicy, którzy zostali zwolnieni za nadużycia seksualne, kradzież, nieusprawiedliwione nieobecności w pracy, odmawiali wykonywania swoich obowiązków czy nie stosowali się do zasad hierarchii obowiązujących w swoich instytucjach. Niektórym z nich jedynie obniżono świadczenia na pewien czas.

Jednym z beneficjentów unijnego systemu emerytalnego będzie Donald Tusk. Były przewodniczący Rady Europejskiej zarabiał podczas pełnienia tego stanowiska równowartość 105- 130 tys. PLN. Po osiągnięciu wieku 65 lat (czyli za kilka miesięcy) otrzyma z tego tytułu emeryturę w wysokości 21 tys. PLN. Do tego dojdzie świadczenie z racji innych pełnionych funkcji w Polsce, które sięgną 9 tys. PLN. Tym samym jego emerytura będzie najwyższym tego typu świadczeniem w naszym kraju.

Bild, Daily Telegraph, money.pl, Super Express

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA