fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaArchiwumPoważne kłopoty niemieckiego systemu bankowego

Poważne kłopoty niemieckiego systemu bankowego

W czwartek opublikowano raport "The rating giants”, w którym stwierdzono, że niska rentowności niemieckich banków w ciągu 12-18 miesięcy nadal będzie spadać wraz ze spadkiem dochodu odsetkowego netto. Tradycyjne banki komercyjne, a zwłaszcza instytucje finansowe, będą walczyć o zwrot kosztów w warunkach utrzymujących się niskich stóp procentowych, mimo że rezerwy są obecnie na niskim poziomie. Ponure prognozy pojawiły się dzień po tym, jak Europejski Bank Centralny ostrzegł, że spadek rentowności banku stanowi jedno z największych zagrożeń dla wzrostu gospodarczego w strefie euro.

Poważne obawy zasygnalizował przedstawiciel niemieckiego banku centralnego. – Widzimy, że ryzyko kredytowe jest bagatelizowane, a patrząc na dany problem w perspektywie czasu, można stwierdzić, że jest to jeden ze słabszych punktów niemieckiej gospodarki – przyznała wiceprezes Bundesbanku Claudia Buch.

Agencja Moody’s podkreśla, że mniejsze banki finansowane z depozytów ucierpią najmocniej podczas wyceny papierów wartościowych przy niższych stopach procentowych, gdyż oprocentowanie detalicznych depozytów w praktyce wynosi blisko 0 proc.

Na spotkaniu Handelsblatt Banking we Frankfurcie we wrześniu, dyrektorzy generalni dwóch największych banków w Niemczech ostrzegali przed poważnymi skutkami niskich stóp procentowych banków centralnych. Rosnące stopy są dobre dla banków, ponieważ pozwalają im pożyczać pieniądze inwestorom. Natomiast niższe stopy procentowe ograniczają zdolność banku do osiągania zysków, zwiększając nacisk na marże. Stopa depozytowa Europejskiego Banku Centralnego wynosi obecnie -0,5% i jest najniższą w historii.

Europejski Bank Centralny postanowił wprowadzić najnowszy pakiet środków, tzw. ,,dwupoziomowy”, polegający na zwolnieniu części depozytów bankowych obecnie ustalonych na poziomie sześciokrotności ich rezerw obowiązkowych wraz z ich opłatami. Dane z Picket Wealth pokazują jednak, że zwolnienie przyniosłoby jedynie roczną oszczędność w wysokości 3,1 mld euro (3,4 mld USD) dla całego systemu bankowego strefy euro. W czwartkowym raporcie stwierdzono, że zwiększenie depozytów klientów okazuje się kosztowne dla niemieckich banków, a brak alternatywnych instrumentów o stałym dochodzie i ogólna niechęć inwestorów do inwestycji kapitałowych doprowadziły do zwiększenia depozytów. W obliczu utrzymujących się niskich lub nawet ujemnych stóp, agencja Moody's zasugerowała, że niemieckie banki detaliczne coraz częściej rozważają wprowadzenie obciążenia ujemnych stóp dla dużych deponentów detalicznych. Agencja zasugerowała jednak, że zdolność spłaty pożyczkobiorców pozostanie wysoka ze względu na niskie stopy procentowe, silny rynek pracy oraz duży popyt wewnętrzny.

DL/CNBC.com

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA