fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumPoważne kłopoty niemieckiego systemu bankowego

Poważne kłopoty niemieckiego systemu bankowego

W czwartek opublikowano raport "The rating giants”, w którym stwierdzono, że niska rentowności niemieckich banków w ciągu 12-18 miesięcy nadal będzie spadać wraz ze spadkiem dochodu odsetkowego netto. Tradycyjne banki komercyjne, a zwłaszcza instytucje finansowe, będą walczyć o zwrot kosztów w warunkach utrzymujących się niskich stóp procentowych, mimo że rezerwy są obecnie na niskim poziomie. Ponure prognozy pojawiły się dzień po tym, jak Europejski Bank Centralny ostrzegł, że spadek rentowności banku stanowi jedno z największych zagrożeń dla wzrostu gospodarczego w strefie euro.

Poważne obawy zasygnalizował przedstawiciel niemieckiego banku centralnego. – Widzimy, że ryzyko kredytowe jest bagatelizowane, a patrząc na dany problem w perspektywie czasu, można stwierdzić, że jest to jeden ze słabszych punktów niemieckiej gospodarki – przyznała wiceprezes Bundesbanku Claudia Buch.

Agencja Moody’s podkreśla, że mniejsze banki finansowane z depozytów ucierpią najmocniej podczas wyceny papierów wartościowych przy niższych stopach procentowych, gdyż oprocentowanie detalicznych depozytów w praktyce wynosi blisko 0 proc.

Na spotkaniu Handelsblatt Banking we Frankfurcie we wrześniu, dyrektorzy generalni dwóch największych banków w Niemczech ostrzegali przed poważnymi skutkami niskich stóp procentowych banków centralnych. Rosnące stopy są dobre dla banków, ponieważ pozwalają im pożyczać pieniądze inwestorom. Natomiast niższe stopy procentowe ograniczają zdolność banku do osiągania zysków, zwiększając nacisk na marże. Stopa depozytowa Europejskiego Banku Centralnego wynosi obecnie -0,5% i jest najniższą w historii.

Europejski Bank Centralny postanowił wprowadzić najnowszy pakiet środków, tzw. ,,dwupoziomowy”, polegający na zwolnieniu części depozytów bankowych obecnie ustalonych na poziomie sześciokrotności ich rezerw obowiązkowych wraz z ich opłatami. Dane z Picket Wealth pokazują jednak, że zwolnienie przyniosłoby jedynie roczną oszczędność w wysokości 3,1 mld euro (3,4 mld USD) dla całego systemu bankowego strefy euro. W czwartkowym raporcie stwierdzono, że zwiększenie depozytów klientów okazuje się kosztowne dla niemieckich banków, a brak alternatywnych instrumentów o stałym dochodzie i ogólna niechęć inwestorów do inwestycji kapitałowych doprowadziły do zwiększenia depozytów. W obliczu utrzymujących się niskich lub nawet ujemnych stóp, agencja Moody's zasugerowała, że niemieckie banki detaliczne coraz częściej rozważają wprowadzenie obciążenia ujemnych stóp dla dużych deponentów detalicznych. Agencja zasugerowała jednak, że zdolność spłaty pożyczkobiorców pozostanie wysoka ze względu na niskie stopy procentowe, silny rynek pracy oraz duży popyt wewnętrzny.

DL/CNBC.com

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA