fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaInwestycjePowstaje Biała Księga problemów w polsko-ukraińskich relacjach gospodarczych

Powstaje Biała Księga problemów w polsko-ukraińskich relacjach gospodarczych

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pracuje nad Białą Księgą, która będzie dotyczyć kwestii spornych w relacjach gospodarczych Polski z Ukrainą.

W Poznaniu odbyło się spotkanie, w trakcie którego przedstawiciele firm z różnych branż rozmawiali z minister funduszy i polityki regionalnej Jadwigą Emiliewicz oraz ekspertami z instytucji publicznych. Tematem był proces odbudowy Ukrainy.

Podczas inauguracyjnego spotkania w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu przedsiębiorcy mogli zapoznać się z obecnymi i potencjalnymi możliwościami wsparcia polskiego biznesu w jego działalności na ukraińskim rynku.

Wnioski z konsultacji zostaną wykorzystane przy pracach nad Białą Księgą dot. kwestii spornych w polsko-ukraińskich relacjach gospodarczych. Natomiast samym firmom, które będą brały w nich udział, pozwolą na szerokie omówienie swoich potrzeb z instytucjami publicznymi, które są zaangażowane w proces powojennej odbudowy Ukrainy

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.

Wiceszefowa resortu funduszy wyjaśniła, że Biała Księga ma diagnozować kwestie sporne we wzajemnych relacjach polsko-ukraińskich oraz sposoby ich rozwiązania, a jej publikacja jest zaplanowana na przełom sierpnia i września 2023 roku.

W sumie udziałem w procesie odbudowy Ukrainy jest już zainteresowanych ponad 2500 polskich firm, a prawie 600 przedsiębiorstw z naszego kraju działa na jej terenie mimo wojny.

Źródło: MFiPR

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Z danych OECD wynika, że Polska była regionalnym liderem, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w infrastrukturę w latach 2018-2021.
2 MIN CZYTANIA

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA