fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPowstaje „gospodarcze NATO” wymierzone w Chiny!

Powstaje „gospodarcze NATO” wymierzone w Chiny!

USA i Japonia zamierzają utworzyć sojusz, który będzie stanowił przeciwwagę dla potęgi Państwa Środka.

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken oraz sekretarz handlu Gina Raimondo i ich japońscy odpowiednicy uzgodnili, że gwałtowne i odwetowe praktyki gospodarcze Chińskiej Republiki Ludowej są argumentem za  koordynacją wzajemnych przedsięwzięć i zdecydowanej reakcji.

Yoshimasa Hayashi – minister spraw zagranicznych Japonii, zwraca uwagę, że skuteczność działań Tokio i Waszyngtonu wobec nieuczciwych i nieprzejrzystych wykorzystywań wpływów gospodarczych wymaga wspólnego stanowiska w dziedzinach dyplomacji, bezpieczeństwa i gospodarki. Jego zdaniem USA i Japonia, jako największe demokratyczne gospodarki świata, powinny konsultować strategiczne posunięcia, które będą wymierzone w nieprzewidywalne podmioty na arenie międzynarodowej. Jednocześnie obowiązkiem obydwu państw jest dostarczenie dowodów na to, iż przyjęty przez nie model społeczno- gospodarczy jest najlepszą z możliwych dróg do dobrobytu, stabilności i bezpieczeństwa.

Powyższe deklaracje padły podczas spotkania amerykańsko-japońskiego Komitetu Konsultacyjnego ds. Polityki Gospodarczej. Jego celem jest koordynacja wspólnych wysiłków na rzecz „zwiększenia konkurencyjności i odporności naszych gospodarek”.

Chociaż najważniejsi decydenci z obydwu państw wstrzymują się przed używaniem tego terminu, to niektórzy niżsi rangą amerykańscy politycy twierdzą, że zacieśnienie wymierzonej w Chiny współpracy Japonii i USA może być początkiem powstania „gospodarczego NATO”.

washingtonexaminer.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA