Na Pomorzu powstanie farma fotowoltaiczna o docelowej mocy 285,6 MW, którą wybuduje międzynarodowa grupa Goldbeck Solar.

Będzie to największa tego typu elektrownia w Polsce. Inwestycję sfinansuje Bank Pekao w konsorcjum trzech banków, a łączne finansowanie wyniesie aż 763,4 mln zł, z czego Pekao udostępni ponad jedną trzecią środków.

— To kolejna w ostatnich tygodniach umowa Banku Pekao na finansowanie dużego projektu w energetyce odnawialnej i zarazem kolejny krok na drodze do wzrostu udziału zielonego finansowania w naszym portfolio kredytowym. Konsekwentnie realizujemy ambitne cele zapisane w naszej strategii ESG i na pewno nie jest to nasze ostatnie słowo w tym obszarze — powiedział w komunikacie prasowym Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.

Partnerem Goldeck Solar w tym przedsięwzięciu będzie polska firma Respect Energy S.A., która zajmuje się obrotem energią elektryczną i działa w 21 krajach, koncentrując się wyłącznie na energii odnawialnej. W 2021 roku miała 50 mln zł EBITDA i 4 mld zł przychodów.

Udział Banku Pekao w tej inwestycji to element realizacji strategii ESG tej instytucji, która zakłada, aby w latach 2021-2024 zorganizować finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł.

„Na tę liczbę złoży się co najmniej 8 mld zł nowego finansowania projektów zrównoważonych obejmujących projekty zielone i społeczne oraz wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku w kwocie co najmniej 22 mld zł. Udział zielonego finansowania – obejmującego m.in. takie przedsięwzięcia jak farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, niskoemisyjny transport czy ekologiczne budownictwo – zwiększy się do ponad 4 proc. portfela bilansowego Pekao” — wyjaśniono w komunikacie banku.

Poprzedni artykułCzy komponent „eko” przestanie się liczyć na rynku nieruchomości?
Następny artykułPolskie spółki technologiczne trzymają się mocno