fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaPowstanie największa elektrownia gazowa w Polsce!

Powstanie największa elektrownia gazowa w Polsce!

Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała budowę potężnej elektrowni gazowej w Rybniku.

Polska Grupa Energetyczna opublikowała oficjalny komunikat, w którym zapowiada budowę nowego bloku energetycznego na Śląsku. Wykonawcami będą konsorcjum firm Polimex Mostostal i Simens. Elektrownia gazowo-parowa będzie miała moc 882 MW, czyli największą dla tego typu bloku w Polsce i jedną z największych w całej Europie.

Formalna umowa na wykonanie elektrowni ma zostać podpisana w przyszłym miesiącu. Koszt jest szacowany na 3 mld złotych netto, oraz dodatkowe 0,76 mld złotych, które zostanie przeznaczone na kontrakt serwisowy.

Część środków na inwestycje ma pochodzić z nowej emisji akcji PGE.

Energia z nowego bloku ma wypełnić zapotrzebowanie ok. 2 mln gospodarstw domowych.

– Będzie on spełniał najbardziej restrykcyjne limity emisyjne wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych, a ograniczona niemal do zera emisja pyłu i tlenków siarki istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim. Realizacja projektu da również impuls rozwojowy dla regionu i konkretne miejsca pracy. W szczytowym momencie budowy przewidujemy, że będzie to od 1,5 tysiąca do 2 tysięcy pracowników – walory całego projektu wymienia Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Elektrownia zastąpi cztery wyłączane bloki węglowe, których łączna moc jest niemal równa tej, którą zapewni nowa jednostka. Eksploatacja ma zostać rozpoczęta pod koniec 2026 roku.

gkpge.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA