Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała budowę potężnej elektrowni gazowej w Rybniku.

Polska Grupa Energetyczna opublikowała oficjalny komunikat, w którym zapowiada budowę nowego bloku energetycznego na Śląsku. Wykonawcami będą konsorcjum firm Polimex Mostostal i Simens. Elektrownia gazowo-parowa będzie miała moc 882 MW, czyli największą dla tego typu bloku w Polsce i jedną z największych w całej Europie.

Formalna umowa na wykonanie elektrowni ma zostać podpisana w przyszłym miesiącu. Koszt jest szacowany na 3 mld złotych netto, oraz dodatkowe 0,76 mld złotych, które zostanie przeznaczone na kontrakt serwisowy.

Część środków na inwestycje ma pochodzić z nowej emisji akcji PGE.

Energia z nowego bloku ma wypełnić zapotrzebowanie ok. 2 mln gospodarstw domowych.

– Będzie on spełniał najbardziej restrykcyjne limity emisyjne wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych, a ograniczona niemal do zera emisja pyłu i tlenków siarki istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim. Realizacja projektu da również impuls rozwojowy dla regionu i konkretne miejsca pracy. W szczytowym momencie budowy przewidujemy, że będzie to od 1,5 tysiąca do 2 tysięcy pracowników – walory całego projektu wymienia Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Elektrownia zastąpi cztery wyłączane bloki węglowe, których łączna moc jest niemal równa tej, którą zapewni nowa jednostka. Eksploatacja ma zostać rozpoczęta pod koniec 2026 roku.

gkpge.pl

Poprzedni artykuł„Polskie Oscary”, czyli filmowe Orły
Następny artykułZaledwie 0,3 procent samochodów w Polsce to elektryki