fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPowstanie największa elektrownia gazowa w Polsce!

Powstanie największa elektrownia gazowa w Polsce!

Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała budowę potężnej elektrowni gazowej w Rybniku.

Polska Grupa Energetyczna opublikowała oficjalny komunikat, w którym zapowiada budowę nowego bloku energetycznego na Śląsku. Wykonawcami będą konsorcjum firm Polimex Mostostal i Simens. Elektrownia gazowo-parowa będzie miała moc 882 MW, czyli największą dla tego typu bloku w Polsce i jedną z największych w całej Europie.

Formalna umowa na wykonanie elektrowni ma zostać podpisana w przyszłym miesiącu. Koszt jest szacowany na 3 mld złotych netto, oraz dodatkowe 0,76 mld złotych, które zostanie przeznaczone na kontrakt serwisowy.

Część środków na inwestycje ma pochodzić z nowej emisji akcji PGE.

Energia z nowego bloku ma wypełnić zapotrzebowanie ok. 2 mln gospodarstw domowych.

– Będzie on spełniał najbardziej restrykcyjne limity emisyjne wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych, a ograniczona niemal do zera emisja pyłu i tlenków siarki istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim. Realizacja projektu da również impuls rozwojowy dla regionu i konkretne miejsca pracy. W szczytowym momencie budowy przewidujemy, że będzie to od 1,5 tysiąca do 2 tysięcy pracowników – walory całego projektu wymienia Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Elektrownia zastąpi cztery wyłączane bloki węglowe, których łączna moc jest niemal równa tej, którą zapewni nowa jednostka. Eksploatacja ma zostać rozpoczęta pod koniec 2026 roku.

gkpge.pl

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA