fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjePowstanie nowa huta

Powstanie nowa huta

W Siemianowicach Śląskich spółka Cognor ogłosiła plany budowy nowej walcowni prętów i kształtowników gorącowalcowanych. Inwestycja ma być gotowa do końca przyszłego roku i ma kosztować 800 mln zł.

W 2022 r. Grupa Cognor zakupiła ponad 20-hektarowy teren po dawnej Walcowni Rur „Jedność” w Siemianowicach Śląskich za ponad 60 mln zł oraz „podpisała z miastem Siemianowice Ślaskie list intencyjny dotyczący współpracy, polegającej na kompleksowym przeprowadzeniu prac infrastrukturalnych stwarzających warunki dla budowy i funkcjonowania zakładu walcowniczego”. Jak informuje serwis eska.pl, inwestycja, która wygeneruje 150 nowych miejsc pracy, ma potencjał produkcyjny sięgający 450 tys. ton wyrobów rocznie.

Najnowocześniejsza huta w Europie

Przemysław Sztuczkowski, prezes Cognor Holding, powiedział, że nowa walcownia uczyni Grupę Cognor jedną z najnowocześniejszych hut stali w Europie. Nowoczesne rozwiązania technologiczne znacząco zredukują koszty produkcji. Będzie to możliwe dzięki obniżeniu emisji, zużycia energii oraz minimalizacji utraty materiału w procesach produkcyjnych. Jak podaje siemianowicka gazeta samorządowa „Głos Miasta”, instalacje w Siemianowicach Śląskich będą zużywać 40 proc. mniej gazu ziemnego i 30 proc. mniej energii elektrycznej niż dotychczasowe. Zakład będzie się specjalizował w produkcji kątowników, płaskowników, teowników oraz ceowników niezbędnych w branży budowlanej i przemyśle konstrukcyjnym.

Inwestycje Cognoru

To nie jest jedyna inwestycja Cognoru. Spółka zakończyła modernizację stalowni w Gliwicach, zwiększając zdolności produkcyjne stali surowej o około 155 tys. ton. Kończy także projekt modernizacji walcowni w Krakowie, który umożliwi zwiększenie produkcji prętów o 200 tys. ton. Wartość wszystkich trzech projektów inwestycyjnych w latach 2022-2024 wyniesie ok. 1 mld zł.

Jak czytamy na stronie Cognoru spółka powstała w 1991 r., zajmując się działalnością w obszarze handlu wyrobami hutniczymi. Od 1997 r. jest podmiotem notowanym na GPW, a od 2006 r. stała się częścią grupy zajmującej się produkcją wyrobów hutniczych oraz obrotem złomami metali.

Źródło: eska.pl, „Głos Miasta”

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA