fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaInwestycjePowstanie nowa huta

Powstanie nowa huta

W Siemianowicach Śląskich spółka Cognor ogłosiła plany budowy nowej walcowni prętów i kształtowników gorącowalcowanych. Inwestycja ma być gotowa do końca przyszłego roku i ma kosztować 800 mln zł.

W 2022 r. Grupa Cognor zakupiła ponad 20-hektarowy teren po dawnej Walcowni Rur „Jedność” w Siemianowicach Śląskich za ponad 60 mln zł oraz „podpisała z miastem Siemianowice Ślaskie list intencyjny dotyczący współpracy, polegającej na kompleksowym przeprowadzeniu prac infrastrukturalnych stwarzających warunki dla budowy i funkcjonowania zakładu walcowniczego”. Jak informuje serwis eska.pl, inwestycja, która wygeneruje 150 nowych miejsc pracy, ma potencjał produkcyjny sięgający 450 tys. ton wyrobów rocznie.

Najnowocześniejsza huta w Europie

Przemysław Sztuczkowski, prezes Cognor Holding, powiedział, że nowa walcownia uczyni Grupę Cognor jedną z najnowocześniejszych hut stali w Europie. Nowoczesne rozwiązania technologiczne znacząco zredukują koszty produkcji. Będzie to możliwe dzięki obniżeniu emisji, zużycia energii oraz minimalizacji utraty materiału w procesach produkcyjnych. Jak podaje siemianowicka gazeta samorządowa „Głos Miasta”, instalacje w Siemianowicach Śląskich będą zużywać 40 proc. mniej gazu ziemnego i 30 proc. mniej energii elektrycznej niż dotychczasowe. Zakład będzie się specjalizował w produkcji kątowników, płaskowników, teowników oraz ceowników niezbędnych w branży budowlanej i przemyśle konstrukcyjnym.

Inwestycje Cognoru

To nie jest jedyna inwestycja Cognoru. Spółka zakończyła modernizację stalowni w Gliwicach, zwiększając zdolności produkcyjne stali surowej o około 155 tys. ton. Kończy także projekt modernizacji walcowni w Krakowie, który umożliwi zwiększenie produkcji prętów o 200 tys. ton. Wartość wszystkich trzech projektów inwestycyjnych w latach 2022-2024 wyniesie ok. 1 mld zł.

Jak czytamy na stronie Cognoru spółka powstała w 1991 r., zajmując się działalnością w obszarze handlu wyrobami hutniczymi. Od 1997 r. jest podmiotem notowanym na GPW, a od 2006 r. stała się częścią grupy zajmującej się produkcją wyrobów hutniczych oraz obrotem złomami metali.

Źródło: eska.pl, „Głos Miasta”

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Z danych OECD wynika, że Polska była regionalnym liderem, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w infrastrukturę w latach 2018-2021.
2 MIN CZYTANIA

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA