fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPowstanie nowe ministerstwo dla przemysłu?

Powstanie nowe ministerstwo dla przemysłu?

Jeśli Koalicja Obywatelska utworzy rząd, to do życia powołany zostanie całkiem nowy resort do spraw przemysłu.

Przewodniczący sejmiku województwa śląskiego i nowy poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Gzik powiedział, że powstanie Ministerstwa Przemysłu jest pewne. Nowy resort nie będzie się jednak znajdował w Warszawie, a na Śląsku.

Powołanie Ministerstwa Przemysłu to pomysł Koalicji Obywatelskiej. Według zapowiedzi prof. Marka Gzika resort ten będzie zajmował się między innymi sprawami górnictwa.

Ministerstwo Przemysłu to swego rodzaju synonim Ministerstwa Gospodarki, ale nie tylko synonim, ale także merytoryka, która za tym idzie, odpowiedzialność i kompetencje. A więc naturalne jest, że górnictwo jest w resorcie gospodarki, który będzie miał nazwę Ministerstwa Przemysłu

– powiedział prof. Gzik.

Polityk ma nadzieję, że nowym ministerstwem będzie kierowała osoba znająca problematykę górnictwa. Prof. Gzik nie wskazał konkretnej osoby, która mogłaby objąć tekę takiego ministra, a stwierdził, że „minister to jest cały zespół, to jest umiejętność tworzenia zespołu do współpracy”.

Prof. Gzik tłumacząc zasadność umiejscowienia nowego ministerstwa w województwie śląskim stwierdził, że jest to najbardziej zurbanizowany region, który pod względem produkcji dostarcza Polsce najwięcej PKB.

Tu jest najwięcej zakładów produkujących – to jest największa wartość. Warszawa to są w zasadzie agencje, które odprowadzają podatki. Produkcja jest tutaj, tu jest najwięcej problemów – i tutaj też najlepiej na tych problemach się uczymy

– podkreślił polityk KO.

Zgodnie z wypowiedziami Donalda Tuska z marca 2023 roku Śląsk może być przemysłowym sercem Polski i dlatego najlepiej, aby jego sprawami zarządzano właśnie z województwa śląskiego.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA