KGHM Polska Miedź, KGHM Metraco oraz Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w programie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy. Ma to być krok w kierunku zrównoważonej produkcji i transformacji.
W komunikacie prasowym grupy KGHM wyjaśniono, że współpraca ma obejmować między innymi wymianę informacji i doświadczeń, a także działania związane z przygotowaniem koncepcji realizacji projektów dotyczących budowy multimodalnego węzła transportowego. Poza tym, opracowywana ma być koncepcja budowy centrum logistyczno-dystrybucyjnego produktów partnerów listu intencyjnego wraz z terminalem przeładunkowym opartym o transport wodny.
Wszystkie strony porozumienia są zainteresowane, aby w przyszłości korzystać z takiego terminala i całej powstałej infrastruktury. Według Grupy KGHM i Grupy Azoty powstanie nowego terminala rozszerzy zakres towarów, których logistyka będzie oparta o ładunki intermodalne, co wpłynie na optymalizację kosztów tych operacji.
Wykorzystanie transportu intermodalnego wpisuje się w globalny trend rozwoju nowoczesnych rozwiązań logistycznych. Zwiększenie udziału przewozów transportem śródlądowym odpowiada oczekiwaniom co do stosowania ekologicznych technologii
– podkreślono w komunikacie prasowym.
Poza celami logistycznymi powstanie nowoczesnego terminala i wykorzystanie Odry do transportu ma również pomóc w redukcji zanieczyszczeń oraz poprawić jakość powietrza w regionie. Spółki będą też dążyć do uzyskania przez Odrzańską Drogę Wodną statusu międzynarodowej drogi wodnej na całym przebiegu i wpisania miasta Głogów jako węzła sieci TEN-T.