fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjePowstanie pierwszy port kosmiczny w Afryce. Wybudują go Chińczycy

Powstanie pierwszy port kosmiczny w Afryce. Wybudują go Chińczycy

Pierwszy port kosmiczny w Afryce powstanie w Dżibuti, maleńkim kraju w tzw. Rogu Afryki – w północno-wschodniej części kontynentu. Zbudują go Chińczycy i przez 30 lat będzie pozostawał w ich rękach.

Prezydent Dżibuti, Ismail Omar Guelleh podpisał umowę z chińską firmą Hong Kong Aerospace Technology (HKATG) na budowę miejsca startu satelitów i rakiet. Transakcja jest warta 1 mld USD.

Od sześciu lat w Dżibuti działa pierwsza chińska baza morska na świecie.

Chińska firma, która wybuduje port kosmiczny ma siedzibę w Hongkongu i prowadzi działalność w Chinach kontynentalnych. Umowa obejmuje także firmę Touchroad, której właścicielem jest chiński inwestor He Liehui, skoncentrowany na inwestycjach w Afryce.

Port ma pomóc Pekinowi w realizacji strategii rozwoju prywatnego przemysłu kosmicznego, który mógłby konkurować z amerykańskim. Sprzyja temu położenie kraju blisko równika, co jest istotne przy startach w kosmos.

Dżibuti geopolitycznie jest ważne ze względu na swoje strategiczne położenie nad cieśniną Bab-el-Mandeb w Rogu Afryki, która oddziela Zatokę Adeńską od Morza Czerwonego i umożliwia łatwe podejście do Kanału Sueskiego. Kraj jest dzięki temu głównym filarem chińskich planów morskich w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Oprócz Chin swoją bazę wojskową w Dżibuti mają Stany Zjednoczone (to największy tego typu obiekt Amerykanów w Afryce), a także Japonia, Francja i Włochy.

South China Morning Post, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA