Pierwszy port kosmiczny w Afryce powstanie w Dżibuti, maleńkim kraju w tzw. Rogu Afryki – w północno-wschodniej części kontynentu. Zbudują go Chińczycy i przez 30 lat będzie pozostawał w ich rękach.

Prezydent Dżibuti, Ismail Omar Guelleh podpisał umowę z chińską firmą Hong Kong Aerospace Technology (HKATG) na budowę miejsca startu satelitów i rakiet. Transakcja jest warta 1 mld USD.

Od sześciu lat w Dżibuti działa pierwsza chińska baza morska na świecie.

Chińska firma, która wybuduje port kosmiczny ma siedzibę w Hongkongu i prowadzi działalność w Chinach kontynentalnych. Umowa obejmuje także firmę Touchroad, której właścicielem jest chiński inwestor He Liehui, skoncentrowany na inwestycjach w Afryce.

Port ma pomóc Pekinowi w realizacji strategii rozwoju prywatnego przemysłu kosmicznego, który mógłby konkurować z amerykańskim. Sprzyja temu położenie kraju blisko równika, co jest istotne przy startach w kosmos.

Dżibuti geopolitycznie jest ważne ze względu na swoje strategiczne położenie nad cieśniną Bab-el-Mandeb w Rogu Afryki, która oddziela Zatokę Adeńską od Morza Czerwonego i umożliwia łatwe podejście do Kanału Sueskiego. Kraj jest dzięki temu głównym filarem chińskich planów morskich w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Oprócz Chin swoją bazę wojskową w Dżibuti mają Stany Zjednoczone (to największy tego typu obiekt Amerykanów w Afryce), a także Japonia, Francja i Włochy.

South China Morning Post, KR

Poprzedni artykułPracujesz zdalnie? Sprawdź, ile czasu oszczędzasz
Następny artykułPolska stała się hubem logistycznym Ukrainy