fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPowstanie rządowa megabaza obywateli

Powstanie rządowa megabaza obywateli

Rząd planuje utworzenie wielkiej bazy danych na temat Polaków, która ma łączyć informacje z prawie wszystkich publicznych rejestrów – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dziennik wyjaśnił, że na zintegrowanej platformie analitycznej mają być zbierane informacje z GUS-u, ZUS-u, NFZ-u, a także z bazy PESEL i Krajowej Ewidencji Podatników. Pomysł utworzenia takiej bazy pojawił się już w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Gazeta podkreśla, że mnogość informacji w bazie ograniczyłaby prywatność obywateli, a wszelkie regulacje dotykające tego obszaru naszego życia powinny mieć rangę ustawy.

„Jednak zobowiązanie do przekazywania danych przez wiele urzędów i instytucji ma wynikać ze zwykłego rozporządzenia. A mowa także o informacjach chronionych tajemnicą – statystyczną czy lekarską. W jednym miejscu znajdą się więc dane o tym, ile zarabiamy, na co chorujemy, jakiego jesteśmy wyznania, jakie mamy wykształcenie. To zaś rodzi możliwość pełnego profilowania obywateli” – podkreślono w „DGP”.

Powstanie bazy budzi wątpliwości Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Według „DGP” instytucja ta twierdzi, że projekt rozporządzenia jest sprzeczny z podstawowymi zasadami RODO.

Gazeta wskazuje również na bardzo ogólnie określone cele, do jakich miałyby być wykorzystywane dane z megabazy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA