Ministerstwo Finansów poinformowało, że agencja ratingowa Moody’s utrzymała dotychczasowy rating Polski na poziomie A2/P1.

Pexels.com

Rating ten dotyczy zarówno długo-, jak i krótkoterminowych zobowiązań, a jego perspektywa jest na stabilnym poziomie. Agencja Moody’s wyjaśniła, że rating Polski został utrzymany ze względu na odporność gospodarczą naszego kraju oraz „nadal silne ramy instytucjonalne, choć te stoją w obliczu wyzwań związanych z kwestią praworządności”. Analitycy agencji twierdzą, że ryzyko geopolityczne związane z rosyjską inwazją na Ukrainę jest złagodzone przez gwarancje NATO oraz postępy w uniezależnianiu się energetycznym Polski od Rosji. Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, to według Moody’s w latach 2022-2023 będzie on wynosił u nas 3 proc.

„Szybszy niż dotychczas oczekiwany powrót wskaźników zadłużenia do czasu sprzed kryzysu w połączeniu z solidnymi średniookresowymi perspektywami wzrostu gospodarczego miałby wpływ na wzrost ratingu Polski” – napisano w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Finansów. „Podczas gdy bazowy scenariusz Moody’s nie zakłada konfrontacji wojskowej z udziałem NATO, po każdym ataku militarnym na Polskę, jak również po cyberataku o znaczącym wpływie, nastąpiłaby natychmiastowa negatywna akcja ratingowa. Negatywne dla ratingu byłoby również znaczne pogorszenie się stanu praworządności oraz dalsze zaostrzenie konfliktu z instytucjami UE, a także znaczne pogorszenie sytuacji gospodarczej lub fiskalnej” – dodano.

Poprzedni artykułTak wygląda bohaterska walka z wykreowanymi przez siebie problemami
Następny artykułCzy przedsiębiorcy boją się wojny?