fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaBiznesPoznaliśmy najnowszy rating Polski

Poznaliśmy najnowszy rating Polski

Ministerstwo Finansów poinformowało, że agencja ratingowa Moody's utrzymała dotychczasowy rating Polski na poziomie A2/P1.

Rating ten dotyczy zarówno długo-, jak i krótkoterminowych zobowiązań, a jego perspektywa jest na stabilnym poziomie. Agencja Moody’s wyjaśniła, że rating Polski został utrzymany ze względu na odporność gospodarczą naszego kraju oraz „nadal silne ramy instytucjonalne, choć te stoją w obliczu wyzwań związanych z kwestią praworządności”. Analitycy agencji twierdzą, że ryzyko geopolityczne związane z rosyjską inwazją na Ukrainę jest złagodzone przez gwarancje NATO oraz postępy w uniezależnianiu się energetycznym Polski od Rosji. Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, to według Moody’s w latach 2022-2023 będzie on wynosił u nas 3 proc.

„Szybszy niż dotychczas oczekiwany powrót wskaźników zadłużenia do czasu sprzed kryzysu w połączeniu z solidnymi średniookresowymi perspektywami wzrostu gospodarczego miałby wpływ na wzrost ratingu Polski” – napisano w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Finansów. „Podczas gdy bazowy scenariusz Moody’s nie zakłada konfrontacji wojskowej z udziałem NATO, po każdym ataku militarnym na Polskę, jak również po cyberataku o znaczącym wpływie, nastąpiłaby natychmiastowa negatywna akcja ratingowa. Negatywne dla ratingu byłoby również znaczne pogorszenie się stanu praworządności oraz dalsze zaostrzenie konfliktu z instytucjami UE, a także znaczne pogorszenie sytuacji gospodarczej lub fiskalnej” – dodano.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA