fbpx
poniedziałek, 9 grudnia, 2024
Strona głównaKrajPozycja kobiet w MŚP jest coraz lepsza

Pozycja kobiet w MŚP jest coraz lepsza

Sytuacja kobiet w małych i średniej wielkości firmach nie jest tak zła, jak przed dziesięciu laty, a ponad połowa przedsiębiorców twierdzi, że w ich firmie prowadzona jest polityka zrównywania szans kobiet i mężczyzn. Najczęściej sprowadza się ona do wyrównywania płac. Stosowanie tak zwanych parytetów na stanowiskach dyrektorskich i kierowniczych w Polsce nie jest popularne.

O tym, że sytuacja kobiet w miejscu pracy jest lepsza niż jeszcze dziesięć lat temu jest przekonanych 60 proc. respondentów badania przeprowadzonego w 2021 r. na zlecenie Pracuj.pl. Jednak aż 42 proc. przebadanych kobiet nie sądzi, by obie płcie miały już równe szanse w swoim miejscu pracy. Jak naprawdę wygląda sytuacja w polskich firmach?

Im mniejsza firma, tym kobietom gorzej

Ciekawe spostrzeżenie przynosi badanie Bibby MSP Index, z którego wynika, że im mniejsza jest firma, tym niższy priorytet ma w niej kwestia równości płci. O pomyłce raczej nie ma tu mowy, bo wzięto do badania reprezentatywną grupę małych i średnich firm. Niemniej ponad połowa właścicieli i prezesów mniejszych firm przekonuje, że jest u nich prowadzona polityka zrównywania szans kobiet i mężczyzn. Co to w praktyce oznacza?

Najwięcej przedsiębiorców deklaruje wdrażanie polityki równych płac dla kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach – nawet dwie trzecie badanych potwierdziło, że płace kobiet i mężczyzn są w ich firmach zrównane. Jednak tylko 26 proc. firm biorących udział w badaniu Bibby MSP Index twierdzi, że ma ustalony parytet na stanowiskach dyrektorskich i kierowniczych i próbuje zatrudniać dokładnie tyle samo kobiet co mężczyzn. Tak zwane parytety nie są więc w polskich firmach popularne. Za to już 23 proc. właścicieli firm zachęca mężczyzn do korzystania z urlopów tacierzyńskich, a co piąta firma prowadzi programy mentorskie, szkoleniowe i rozwoju zawodowego dla kobiet.

Unia chce wyrównać wyrównane

Chociaż do polskiego Kodeksu pracy ma zostać implementowana unijna dyrektywa „work-life balance” Unia Europejska już jest pod tym względem z Polski zadowolona. Jesteśmy podobno bardzo blisko osiągnięcia wymarzonej przez nią równowagi, jeśli chodzi o odsetek kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych. Mężczyźni stanowią tylko nieco ponad połowę zatrudnionej kadry zarządczej. Dotyczy to – co warto podkreślić – wszystkich jej szczebli: od kierowników przez dyrektorów po prezesów firm, a nie tylko samych stanowisk „prezesowskich”.

Czy zarządzanie ma płeć?

Zdaniem Zofii Dzik, impact inwestorki, założycielki i prezeski Instytutu Humanites, styl zarządzania nie zależy od płci. Można z łatwością znaleźć przykłady apodyktycznych, jak i empatycznych, liderów kobiet i mężczyzn.

– W dzisiejszym zmiennym świecie dobry lider, niezależnie od płci, powinien poszerzać swoje umiejętności i mieć zdolność elastycznego poruszania się po szerokiej osi stylów przywództwa, od dyrektywności po empatię, w zależności od kontekstu i potrzeb danej sytuacji. Oprócz stylu ludzie dziś potrzebują przede wszystkim liderów, którzy nie postępują według podwójnego systemu wartości – uważa Zofia Dzik.

Gdzie leży źródło sukcesu?

Przyczyn nadal zdarzającego się nierównego traktowania kobiet i mężczyzn w firmach należy szukać nie tylko w legislacji czy wewnętrznych regulacjach, ale także w stereotypach.

– Wierzę jednak, że jesteśmy na dobrej drodze. Młode pokolenia stawiają pracodawcom zupełnie inne wymagania niż ich rodzice czy dziadkowie. Młodzi chcą robić ciekawe, dobre rzeczy, czuć się w pracy swobodnie, być sobą, realizować pasje i wykorzystywać talenty – i to niezależnie od płci, poglądów, koloru skóry, preferencji seksualnych czy wyznania – uważa Dominika Bettman z CEO Microsoft Polska, orędowniczka nowych technologii i zrównoważonego biznesu.

Niewątpliwie potrzeba nam firm, w których człowiek po prostu czuje się dobrze i może rozwijać swoje pasje. Sukces najszybciej osiągają te przedsiębiorstwa, w których pracują zadowoleni ludzie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA