fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaFinansePożyteczne finansowanie także dla mniejszych gospodarstw

Pożyteczne finansowanie także dla mniejszych gospodarstw

Wsparcie finansowe dla małych i średniej wielkości gospodarstw prowadzących uprawy pozbawione GMO jest bardzo sensowne. Przekształcanie się części gospodarstw rolnych w wyspecjalizowane ośrodki produkcji „zdrowych” pasz, ale i poszukiwanej przez konsumentów ekologicznej żywności, wytycza drogę do ich przetrwania. Duży sens ma też wspieranie uprawy i obrotu ziołami, stanowiących interesującą alternatywę dla paraleków.

Jeszcze do 29 grudnia br. Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjmuje wnioski od firm o „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. Finansowanie to jest częścią tzw. dużego naboru z programu PROW 2014-2020.

O pomoc mogą ubiegać się dwie grupy przedsiębiorstw: wytwarzających pasze bez GMO na bazie surowców niemodyfikowanych genetycznie oraz specjalizujące się w produkcji i sprzedaży ziół.

W obu przypadkach wsparcie może objąć mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Istnieje jednak nałożony limit finansowania – w sytuacji, gdy ubiegający się o wsparcie jest związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów.

Ile można dostać?

Wysokość świadczenia, które można otrzymać, wynosi:

* do 10 mln zł – dla przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych,

* do 15 mln zł – dla związków grup producentów rolnych lub zrzeszonych organizacji producentów rolnych.

Refundacja z programu obejmuje do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, które ponosi się na realizację inwestycji. Do tych kosztów zaliczyć można wydatki na budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności, na zakup (wraz z instalacją) maszyn lub urządzeń do przetwarzania produktów rolnych, magazynowania ich czy przygotowania do przetwarzania, a także koszty leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności.

Jak złożyć wniosek

Nabór zaczął się 31 października br. i został przedłużony do 29 grudnia 2021 roku. Rolnik może złożyć wniosek w regionalnym oddziale ARiMR osobiście lub przez upoważnioną osobę. Wygodnym sposobem jest także skorzystanie z możliwości elektronicznego składania wniosku za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP albo po prostu przesłanie go Pocztą Polską – oczywiście przesyłką rejestrowaną.

Szczegółowe informacje o programie dostępne są pod adresem: link.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA