fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaFinansePożyteczne finansowanie także dla mniejszych gospodarstw

Pożyteczne finansowanie także dla mniejszych gospodarstw

Wsparcie finansowe dla małych i średniej wielkości gospodarstw prowadzących uprawy pozbawione GMO jest bardzo sensowne. Przekształcanie się części gospodarstw rolnych w wyspecjalizowane ośrodki produkcji „zdrowych” pasz, ale i poszukiwanej przez konsumentów ekologicznej żywności, wytycza drogę do ich przetrwania. Duży sens ma też wspieranie uprawy i obrotu ziołami, stanowiących interesującą alternatywę dla paraleków.

Jeszcze do 29 grudnia br. Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjmuje wnioski od firm o „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. Finansowanie to jest częścią tzw. dużego naboru z programu PROW 2014-2020.

O pomoc mogą ubiegać się dwie grupy przedsiębiorstw: wytwarzających pasze bez GMO na bazie surowców niemodyfikowanych genetycznie oraz specjalizujące się w produkcji i sprzedaży ziół.

W obu przypadkach wsparcie może objąć mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Istnieje jednak nałożony limit finansowania – w sytuacji, gdy ubiegający się o wsparcie jest związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów.

Ile można dostać?

Wysokość świadczenia, które można otrzymać, wynosi:

* do 10 mln zł – dla przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych,

* do 15 mln zł – dla związków grup producentów rolnych lub zrzeszonych organizacji producentów rolnych.

Refundacja z programu obejmuje do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, które ponosi się na realizację inwestycji. Do tych kosztów zaliczyć można wydatki na budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności, na zakup (wraz z instalacją) maszyn lub urządzeń do przetwarzania produktów rolnych, magazynowania ich czy przygotowania do przetwarzania, a także koszty leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności.

Jak złożyć wniosek

Nabór zaczął się 31 października br. i został przedłużony do 29 grudnia 2021 roku. Rolnik może złożyć wniosek w regionalnym oddziale ARiMR osobiście lub przez upoważnioną osobę. Wygodnym sposobem jest także skorzystanie z możliwości elektronicznego składania wniosku za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP albo po prostu przesłanie go Pocztą Polską – oczywiście przesyłką rejestrowaną.

Szczegółowe informacje o programie dostępne są pod adresem: link.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA