fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesPozytywne wieści o inflacji

Pozytywne wieści o inflacji

Szczyt inflacji już za Polską – teraz ma następować jej spadek.

Zdaniem prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa szczyt inflacji w Polsce nastąpił w lutym, kiedy według Narodowego Banku Polskiego wyniosła ona 18,1 proc., a teraz nasz kraj czeka dezinflacja. W opinii Pawła Borysa pod koniec 2023 r. poziom inflacji w Polsce wyniesie ok. 7 proc.

Prezes PFR podczas wizyty w TVN24 powiedział, że za dwie trzecie inflacji w Polsce odpowiadają agresywne działania Rosji, które zaczęły się od destabilizacji europejskiego rynku energii, a następnie wojna, która wywołała wzrosty cen żywności.

– Za tym poszły tzw. efekty drugiej rundy, czyli zaczęto podwyższać wynagrodzenia, to się przełożyło na tzw. inflację bazową – wyjaśnił Paweł Borys. – Zwalczenie inflacji zajmie nam 2-3 lata. To nie jest tak, że od razu zobaczymy powrót do 2,5 proc. Właśnie kończymy w tym tygodniu (…) najgorszy kwartał gospodarczy w tym cyklu. Czyli mamy najsłabszy wzrost, bo mamy spowolnienie gospodarcze i najwyższą inflację – dodał.

W opinii Borysa od drugiego kwartału w Polsce inflacja będzie już niższa, a wzrost gospodarczy przyspieszy.

Najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego szacują, że pod koniec 2023 r. inflacja w Polsce spadnie do 7,2 proc., aby rok później osiągnąć 5 proc. i na koniec 2025 r. spaść do 3,6 proc.

PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA