fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatPraca dla amerykańskich korporacji wpędza ludzi w biedę

Praca dla amerykańskich korporacji wpędza ludzi w biedę

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że poziom wynagrodzeń w amerykańskich korporacjach prowadzi do zubożenia pracujących w nich ludzi.

Na warunki proponowane pracownikom przez takie firmy jak Amazon (platforma sprzedaży w internecie), WalMart (sieć supermarketów) czy DoorDash (internetowa platforma do zamawiania żywności) zwrócił uwagę Olivier De Schutter, specjalny sprawozdawca ONZ zajmujący się zjawiskiem skrajnego ubóstwa i przestrzegania praw człowieka.

Jestem niezwykle zaniepokojony faktem, że pracownikom kilku z najbardziej dochodowych firm na świecie – w jednym z najbogatszych krajów na świecie – brakuje środków na jedzenie i opłacenie czynszu

– powiedział De Schutter i doprecyzował swoje oczekiwania wobec wymienionych firm: 

Wielomiliardowe firmy powinny ustalać standardy warunków pracy tak, aby nie naruszały praw człowieka swoich pracowników, do czego dochodzi, gdy nie płacą im godziwego wynagrodzenia. 

Polityka płacowa wymienionych korporacji prowadzi do sytuacji, w której zatrudnione w nich osoby muszą korzystać z federalnych programów socjalnych, kierowanych głównie do bezrobotnych. 

Głównymi zarzutami przedstawiciela ONZ wobec Amazona, WalMartu i DoorDasha są: niskie wynagrodzenia, rozbijanie prób zakładania związków zawodowych czy formy zatrudnienia, które omijają obecne ramy przewidziane przez przepisy. 

https://news.un.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA