fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatPraca dla amerykańskich korporacji wpędza ludzi w biedę

Praca dla amerykańskich korporacji wpędza ludzi w biedę

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że poziom wynagrodzeń w amerykańskich korporacjach prowadzi do zubożenia pracujących w nich ludzi.

Na warunki proponowane pracownikom przez takie firmy jak Amazon (platforma sprzedaży w internecie), WalMart (sieć supermarketów) czy DoorDash (internetowa platforma do zamawiania żywności) zwrócił uwagę Olivier De Schutter, specjalny sprawozdawca ONZ zajmujący się zjawiskiem skrajnego ubóstwa i przestrzegania praw człowieka.

Jestem niezwykle zaniepokojony faktem, że pracownikom kilku z najbardziej dochodowych firm na świecie – w jednym z najbogatszych krajów na świecie – brakuje środków na jedzenie i opłacenie czynszu

– powiedział De Schutter i doprecyzował swoje oczekiwania wobec wymienionych firm: 

Wielomiliardowe firmy powinny ustalać standardy warunków pracy tak, aby nie naruszały praw człowieka swoich pracowników, do czego dochodzi, gdy nie płacą im godziwego wynagrodzenia. 

Polityka płacowa wymienionych korporacji prowadzi do sytuacji, w której zatrudnione w nich osoby muszą korzystać z federalnych programów socjalnych, kierowanych głównie do bezrobotnych. 

Głównymi zarzutami przedstawiciela ONZ wobec Amazona, WalMartu i DoorDasha są: niskie wynagrodzenia, rozbijanie prób zakładania związków zawodowych czy formy zatrudnienia, które omijają obecne ramy przewidziane przez przepisy. 

https://news.un.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA