fbpx
wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaKrajPraca jeszcze jest. Podwyżki? Już nie bardzo

Praca jeszcze jest. Podwyżki? Już nie bardzo

Odnotowane rosnące bezrobocie wciąż jeszcze nie ma dramatycznych rozmiarów, ale hamuje wzrost wynagrodzeń. Przedsiębiorcy sektora MŚP niechętnie zwalniają, nie są jednak skłonni podwyższać wynagrodzenia; na razie wolą je tylko planować.

Styczniowe dane pokazują wzrost stopy bezrobocia rejestrowanego do poziomu 6,5 procent. W końcu stycznia tego roku liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła ponad milion osób, wzrastając – w porównaniu do stanu z końca roku 2020 – o 43,2 tys.

Jarosław Gowin, szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii komentując (dla PAP) te dane ocenia, że na rynku pracy widać już pierwsze negatywne skutki pandemii. Według niego stanowi to argument za przyspieszeniem rozmrażania branż dotkniętych ograniczeniami.

Nie wiemy, co będzie dalej

Blisko połowa przedsiębiorców jeszcze w grudniu oceniała swoją kondycję finansową jako dobrą lub bardzo dobrą, jako przeciętną – 40 proc., a jako złą lub bardzo złą – 7 proc.; tak wynikało z ogólnopolskiego badania „Plany pracodawców” z grudnia 2020 roku.

Na podwyżki, tym bardziej te znaczące, pracownicy firm nie mogą jednak liczyć. Z grudniowych deklaracji wynikało, że wynagrodzenia aż w trzech czwartych przedsiębiorstw pozostaną bez zmian. Właściciele firm przyjęli pozycję wyczekującą nie wiedząc, co będzie dalej z zamrażaniem gospodarki. Tylko w 16 proc. firm planowano podwyżki, ale cięcia pensji, szczęśliwie, jedynie w 3 proc. Teraz sytuacja nieco „drgnęła”. Dla pracowników – odrobinę na lepsze. „Obecnie ponad połowa firm zapowiada podwyżki. Niemniej, są to głównie te z kapitałem zagranicznym. Już teraz płacą o prawie 20 proc. lepiej, niż polskie” – wynika z opublikowanych właśnie informacji firmy „Sedlak&Sedlak” badającej rynek pracy.

Gdzie jest praca?

– Branża logistyczna jest obecnie synonimem zatrudnienia. Wiele osób postanowiło w ostatnich miesiącach przebranżowić się i rozpocząć pracę właśnie w logistyce – twierdzi Agata Boroń z DHL Parcel.
– W zeszłym roku popyt na usługi kurierskie rzeczywiście było dużo większy, niż ktokolwiek mógł przewidywać – zauważa z kolei Anna Franke z GLS Poland.

Sprzedaż zdalna, informatyka oraz branża dostarczania przesyłek przeżywają swoje najlepsze od wielu lat dni. Tym trudniej zrozumieć problemy np. Poczty Polskiej, która zamierza zwolnić nawet dwa tysiące pracowników.

źródło: materiały prasowe Randstad

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Barmani w Polsce powinni zarabiać więcej?

Związkowa Alternatywa domaga się podniesienia stawek osobom zatrudnionym w gastronomii, które pracują nocami z soboty na niedzielę.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński miód nie wjedzie do Polski

Polska Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podjęła decyzję o niedopuszczeniu na polski rynek dużej partii miodu gryczanego z Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

Sklepy nie będą chciały niedziel handlowych?

Polska 2050 chce rozluźnić przepisy dotyczące ograniczenia handlu w niedziele. Propozycja zakłada wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Elektromobilność już produkuje bezrobocie w branży motoryzacyjnej

W lutym ub.r. FCA Powertrain Poland w Bielsku Białej poinformowała, że ze względu na unijną politykę ratowania klimatu zamówienia na silniki spalinowe spadły i zwolniono około 300 z 800 pracowników. Do końca tego roku bielska fabryka ma zostać zlikwidowana.
2 MIN CZYTANIA

Czeka nas bitwa pokoleń na rynku mieszkaniowym?

Dwa pokolenia – młodsze i zdecydowanie starsze, będą coraz częściej rywalizować o zamieszkanie w miejskiej przestrzeni. Jakie propozycje mogą przygotować dla nich deweloperzy?
3 MIN CZYTANIA

Globalne fundusze wycofały swoje poparcie dla religii klimatystycznej?

BlackRock, JPMorgan Chase, Vanguard oraz State Street niedawno opuściły Climate Action 100+, koalicję największych zarządzających funduszami na świecie, która zobowiązała się zapewnić, by najwięksi globalni emitenci gazów cieplarnianych „podjęli niezbędne działania w sprawie zapobieżenia zmianom klimatu”.
2 MIN CZYTANIA