fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPraca jeszcze jest. Podwyżki? Już nie bardzo

Praca jeszcze jest. Podwyżki? Już nie bardzo

Odnotowane rosnące bezrobocie wciąż jeszcze nie ma dramatycznych rozmiarów, ale hamuje wzrost wynagrodzeń. Przedsiębiorcy sektora MŚP niechętnie zwalniają, nie są jednak skłonni podwyższać wynagrodzenia; na razie wolą je tylko planować.

Styczniowe dane pokazują wzrost stopy bezrobocia rejestrowanego do poziomu 6,5 procent. W końcu stycznia tego roku liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła ponad milion osób, wzrastając – w porównaniu do stanu z końca roku 2020 – o 43,2 tys.

Jarosław Gowin, szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii komentując (dla PAP) te dane ocenia, że na rynku pracy widać już pierwsze negatywne skutki pandemii. Według niego stanowi to argument za przyspieszeniem rozmrażania branż dotkniętych ograniczeniami.

Nie wiemy, co będzie dalej

Blisko połowa przedsiębiorców jeszcze w grudniu oceniała swoją kondycję finansową jako dobrą lub bardzo dobrą, jako przeciętną – 40 proc., a jako złą lub bardzo złą – 7 proc.; tak wynikało z ogólnopolskiego badania „Plany pracodawców” z grudnia 2020 roku.

Na podwyżki, tym bardziej te znaczące, pracownicy firm nie mogą jednak liczyć. Z grudniowych deklaracji wynikało, że wynagrodzenia aż w trzech czwartych przedsiębiorstw pozostaną bez zmian. Właściciele firm przyjęli pozycję wyczekującą nie wiedząc, co będzie dalej z zamrażaniem gospodarki. Tylko w 16 proc. firm planowano podwyżki, ale cięcia pensji, szczęśliwie, jedynie w 3 proc. Teraz sytuacja nieco „drgnęła”. Dla pracowników – odrobinę na lepsze. „Obecnie ponad połowa firm zapowiada podwyżki. Niemniej, są to głównie te z kapitałem zagranicznym. Już teraz płacą o prawie 20 proc. lepiej, niż polskie” – wynika z opublikowanych właśnie informacji firmy „Sedlak&Sedlak” badającej rynek pracy.

Gdzie jest praca?

– Branża logistyczna jest obecnie synonimem zatrudnienia. Wiele osób postanowiło w ostatnich miesiącach przebranżowić się i rozpocząć pracę właśnie w logistyce – twierdzi Agata Boroń z DHL Parcel.
– W zeszłym roku popyt na usługi kurierskie rzeczywiście było dużo większy, niż ktokolwiek mógł przewidywać – zauważa z kolei Anna Franke z GLS Poland.

Sprzedaż zdalna, informatyka oraz branża dostarczania przesyłek przeżywają swoje najlepsze od wielu lat dni. Tym trudniej zrozumieć problemy np. Poczty Polskiej, która zamierza zwolnić nawet dwa tysiące pracowników.

źródło: materiały prasowe Randstad

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA