fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajPraca zdalna — czy tak powszechna?

Praca zdalna — czy tak powszechna?

Pandemia koronawirusa zwiększyła popularność pracy zdalnej, ale tzw. home office ciągle dotyczy tylko niewielkiego odsetka zatrudnionych — wynika z badania publikowanego przez Personnel Service.

Badanie zlecone przez firmę Gamfi, zajmującą się motywacją pracowników, wykazało, że aż 72 proc. Polaków pracuje wyłącznie stacjonarnie. Całkowicie zdalna praca dotyczy niespełna 10 proc. zatrudnionych, a tzw. model hybrydowy, który polega na częściowej pracy z biura i częściowej z domu, obejmuje 14 proc. pracowników.

Praca zdalna jest najpowszechniejsza w sektorze usługowym, bo dotyczy tam 15 proc. pracowników, a jedna piąta wykonuje obowiązki hybrydowo oraz u samozatrudnionych, wśród których tylko 40 proc. pracuje wyłącznie z biura, a 51 proc. pracuje zdalnie lub hybrydowo. W trybie zdalnym pracują najczęściej osoby z małych firm zatrudniających do 9 osób, a najrzadziej osoby zatrudnione w produkcji, gdzie aż 83 proc. pracuje wyłącznie stacjonarnie.

Personnel Service sprawdził natomiast preferencje Polaków co do modelu pracy i okazało się, że najbardziej odpowiada nam tryb hybrydowy. Aktualnie 37 proc. pracowników chciałoby, żeby prawo wręcz gwarantowało im jeden dzień pracy zdalnej w tygodniu.

Źródło: Personnel Service

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA