fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesPraca zdalna nową rzeczywistością amerykańskich firm

Praca zdalna nową rzeczywistością amerykańskich firm

Eksperci zajmujący się rynkiem pracy uważają iż upowszechnienie pracy zdalnej jest „największą zmianą warunków pracy i życia w Ameryce od czasów II wojny światowej”.

Wiele osób pracuje zdalnie już od dwóch lat. W tym czasie u znacznej części z nich można zauważyć wzrost wydajności pracy. Pracownicy doceniają brak konieczności dojazdów do biura, większą elastyczność w realizowaniu obowiązków domowych, w tym opieki nad dziećmi, czy minimalizację ryzyka zachorowania na COVID-19.

Według analizy serwisu z ogłoszeniami pracy ZipRecruiter, oferty firm dających możliwość pracy zdalnej cieszą się o 300 proc. większą popularnością od tych, które nie przewidują takiej formy wykonywania obowiązków służbowych.

Chociaż przodują tu oferty z sektora nowych technologii, to znacznie łatwiej jest znaleźć pracownika biurowego też w innych branżach, jeżeli przewiduje się możliwość wykonywania powierzonych zadań z domu. Takie oferty pracy np. w administracji szpitali cieszyły się popularnością większą o 92 proc., a w sektorze HR o 70 proc.

Firmy, które obecnie przeszły na pracę zdalną też przyznają, że nawet po zakończeniu pandemii COVID-19 utrzymają taką możliwość przez średnio 2 dni w tygodniu.

Według analizy serwisu Ladders, w 2021 roku ilość ofert pracy zdalnej wzrosła z 9 do 19 proc. Przewiduje się, że do połowy obecnego roku będzie to 25 proc.

W związku z pojawieniem się wariantu Omicron kolejne firmy, jak np. Citigroup, Google czy Uber oznajmiły, że odraczają termin powrotu do pracy stacjonarnej.

nbcnews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA