fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPraca zdalna przejdzie do lamusa?

Praca zdalna przejdzie do lamusa?

Wszyscy prezesi polskich przedsiębiorstw chcą w najbliższej przyszłości zrezygnować z pracy zdalnej w swoich organizacjach.

W ciągu ostatniego roku znacznie wzrósł odsetek prezesów, którzy w najbliższych latach chcą zrezygnować z możliwości pracy zdalnej w ich przedsiębiorstwach – wynika z badania KPMG CEO Outlook. Polscy menedżerowie wpisują się w ten sposób w ogólnoświatowy trend powrotu do pracy z biura.

W raporcie KPMG napisano, że dyrektorzy z najbogatszych krajów świata (tzw. core countries) są coraz bardziej przekonani, że należy przywrócić model pracy sprzed pandemii. Już 65 proc. z nich chce, aby w ciągu najbliższych trzech lat nastąpił całkowity powrót do pracy stacjonarnej. Nie jest to wielka zmiana w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy było to 64 proc. Zdecydowanie wyraźniej trend odejścia od modelu zdalnego widać natomiast wśród polskich prezesów, wśród których aż 88 proc. chce powrotu do pracy z biura, podczas gdy rok temu odsetek ten wynosił 64 proc.

Co ciekawe, w Polsce dopiero w kwietniu 2023 roku praca hybrydowa i zdalna zostały uregulowane prawnie. Widoczna jest duża zmiana optyki dotyczącej tego obszaru w porównaniu do zeszłego roku. Można więc przypuszczać, że wymogi nałożone na pracodawcę w wyniku ustawy o pracy zdalnej przyczyniły się do niechęci do takiego trybu zatrudnienia. Na wynik, zwłaszcza dotyczący Polski, może mieć także duży wpływ fakt, że ponad połowę respondentów stanowią przedstawiciele branż tradycyjnych, takich jak energetyka, infrastruktura, produkcja przemysłowa czy motoryzacja

– napisano w analizie KPMG.

Co istotne, wśród polskich prezesów w ogóle nie ma poparcia dla pracy w pełni zdalnej, zaś rok temu takiemu modelowi było przychylnych 16 proc. dyrektorów. Polscy szefowie są ewentualnie skłonni zgodzić się na pracę hybrydową, którą popiera 12 proc. ankietowanych (przy 20 proc. rok temu). Dla porównania, na świecie poparcie dla pełnej pracy zdalnej nieznacznie wzrosło: z 7 proc. w 2022 roku do 8 proc. w roku bieżącym. Praca hybrydowa cieszy się na świecie ciągle tym samym poparciem na poziomie 28 proc.

Źródło: KPMG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA