fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatPraca zdalna – przyszłość czy aberracja?

Praca zdalna – przyszłość czy aberracja?

Choć niektóre firmy na świecie starają się skłonić pracowników do powrotu do biura, to przedsiębiorcy muszą przyzwyczaić się do myśli, że praca zdalna stała się normalnością.

Ostatnio przeprowadzone globalne badanie cytowane przez portal Euronews Next wykazało, że około jedna czwarta pracowników na świecie zrezygnowałaby z obecnej pracy, gdyby pracodawca uniemożliwił im pracę zdalną. Co więcej, pracownicy są nawet gotowi zgodzić się na obniżkę wynagrodzenia o 5 proc., byle tylko zachować opcję pracy z domu. Badanie oparto na sondażach z połowy 2021 r. i początku 2022 r. wśród osób w wieku od 20 do 59 lat z 27 krajów.

– Wraz z wprowadzeniem hybrydowego modelu pracy zdrowie psychiczne pracowników uległo poprawie, a ich produktywność wzrosła o 16 proc. – powiedziała Emilie Sidiqian, szefowa Salesforce France. – Chodzi o to, że kultura organizacyjna powinna opierać się na zaufaniu – dodała.

Niektóre firmy nie są jednak pozytywnie nastawione do pracy zdalnej. Prezes amerykańskiego banku Goldman Sachs David Solomon niedawno określił pracę z domu „aberracją”. Instytucja ta zdecydowała się znieść wszystkie obostrzenia związane z koronawirusem i wrócić do dawnego trybu pracy.

Wiele przedsiębiorstw rozumie jednak, że praca zdalna to przyszłość, wzięło sobie do serca doświadczenia z czasów pandemii i przygotowuje biura do nadejścia kolejnej. Nowa rzeczywistość sprawiła również, że znacznie wzrosło znaczenie cyberbezpieczeństwa i konieczności ochrony usług cloudowych.

– Wydaje mi się, że praca hybrydowa stanie się swego rodzaju standardem. Dla Europy i być może niektórych części Stanów Zjednoczonych to kwestia kilku najbliższych lat – powiedział z kolei Andy Baldwin, partner zarządzający w Ernst&Young.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA