fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPraca zdalna trafiła do Sejmu. Nowelizacja uporządkuje sytuację

Praca zdalna trafiła do Sejmu. Nowelizacja uporządkuje sytuację

Do Sejmu trafił rządowy projekt zmian w Kodeksie Pracy, który ma uregulować pracę zdalną.

Dzisiaj praca zdalna w Polsce funkcjonuje na podstawie tzw. specustawy covidowej, która przewiduje jedynie, że pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków poza stałym miejscem pracy. Brakuje tam natomiast kwestii dotyczących zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, czy choćby sprecyzowania narzędzi umożliwiających pracodawcom kontrolę pracowników wykonujących obowiązki zdalnie.

W nowelizacji wątpliwości te mają być rozwiane. Jak podaje portal inFakt.pl po zmianach pracownik będzie mógł pracować w dowolnym miejscu wskazanym przez siebie i uzgodnionym z pracodawcą. Na mocy ustawy pracodawcy będą musieli przygotować ocenę ryzyka zawodowego dla pracy zdalnej, a także przekazać pracownikom wszelkie niezbędne informacje na temat BHP. Same zasady wykonywania pracy zdalnej będą mogły zostać zawarte w kilku dokumentach, np. w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub w porozumieniu z samym pracownikiem.

W wyniku nowelizacji pracodawca będzie miał możliwość kontroli pracy, którą pracownik będzie wykonywał z domu. Poza tym, pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikom materiały i narzędzia niezbędne do wykonywania pracy zdalnej, a także będzie zobowiązany do pokrywania kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych ponoszonych przez osoby pracujące zdalnie. Zwrot kosztów będzie następował w wartości realnej lub w formie uzgodnionego ryczałtu.

Sam wniosek o pracę zdalną będzie mógł złożyć każdy pracownik, a pracodawca nie będzie mógł odrzucić wniosku pracownika sprawującego opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, wychowującego dziecko do 4. roku życia oraz pracownic w ciąży, chyba że charakter pracy uniemożliwia jej zdalne wykonywanie. Jak pisze inFakt.pl w projekcie wprowadzono możliwość okazjonalnej pracy zdalnej na wniosek pracownika, przez okres nieprzekraczający 24 dni w roku kalendarzowym.

Źródło: inFakt.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA