fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatPraca zdalna: za dużo spotkań, za dużo marnowania czasu

Praca zdalna: za dużo spotkań, za dużo marnowania czasu

Praca na odległość potrafi być nieefektywna. Zwłaszcza wtedy, gdy zbyt często organizuje się wirtualne spotkania. Oczekiwania na połączenie, ciągłe zmienianie aplikacji do komunikacji, problemy techniczne – to wszystko sprawia, że zarówno pracownicy, jak i menadżerowie stają się mało wydajni.

Praca zdalna osiągnęła szczyt swojej popularności podczas tzw. pandemii. Początkowo taki sposób wykonywania zawodowych obowiązków narzucała kwarantanna. Szybko też okazało się, że zarówno wielu pracowników, jak i ich szefowie preferują pracę w domu. Przedsiębiorcom prowadzącym małe i średniej wielkości firmy też to odpowiadało, bo nie musieli ponosić kosztów wynajmu lokali oraz ich eksploatacji. Pracownicy również byli zadowoleni z tego, że nie muszą dojeżdżać do pracy tracąc pieniądze na drożejące paliwo oraz nerwy na stanie w korkach.

Obecnie nadal wiele firm utrzymuje co najmniej hybrydowy model pracy. Jednak ta ma również wady, z których warto zdawać sobie sprawę.

Mnogość używanych aplikacji

Amerykańska firma projektująca wirtualne wnętrza RedRex przeprowadziła ostatnio reprezentatywne badanie pod kątem efektywności pracy z domu przy wykorzystaniu popularnych komunikatorów typu Zoom czy Teams. Okazuje się, że pracownicy używają średnio około… dziewięciu aplikacji do wykonywania codziennych zadań, a ich szefostwo aż dziesięciu aplikacji dziennie „przerzucając się” tylko pomiędzy jednym komunikatorem a drugim. Samo częste zmienianie komunikatora powodowało, że 21 proc. pracowników sygnalizowało spadek wydajności swojej pracy, a 19 proc. mówiło o tym, że w efekcie nie potrafi skoncentrować się na wykonywanym zadaniu.

Jedna trzecia czasu przegadana

Od 2020 roku liczba pracowników w krajach Zachodu korzystających w domach z oprogramowania do wideokonferencji wzrosła o 37 proc. Istotną informacją jest też, że aż 83 proc. pracowników spędza nawet jedną trzecią swojego tygodnia pracy na różnego rodzaju spotkaniach wideo. Również aż 71 proc. narzeka na to, że marnuje czas na niepotrzebne lub odwołane spotkania, a 56 proc. twierdzi, że chce spędzać mniej czasu na wirtualnej gadaninie, a bardziej koncentrować się na wykonaniu powierzonych zadań.

Badanie pracy zdalnej firmy RedRex wykazało również, że oczekiwanie na rozpoczęcie spotkania zajmuje średnio jedenaście minut dziennie.

Są też aspekty psychologiczne pracy zdalnej – niekoniecznie pozytywne. Częsty widok twarzy współpracowników oraz szefostwa może zwiększać stres i potęgować zmęczenie. Dzieje się tak także dlatego, że brak komunikacji niewerbalnej prowadzi do różnych niezręczności i nieporozumień.

Wniosek z tego płynie jeden: używajmy narzędzi pracy zdalnej z umiarem i wtedy, gdy korzystanie z nich jest naprawdę potrzebne.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA