Konfederacja Lewiatan wspólnie z federacjami partnerskimi z Litwy, Łotwy i Estonii opublikowały oświadczenie, w którym nawołują do większego wsparcia Unii Europejskiej i całego świata zachodniego wobec Ukrainy.

Organizacje pracodawców uważają, że Ukraińcy walczą w obronie nie tylko prawa do samostanowienia, ale idei całego wolnego świata. Dlatego – ich zdaniem – aby zapewnić sobie przyszłość Unia Europejska powinna się określić, jako związek państw nie tylko w wymiarze gospodarczym, ale również w wymiarze wspólnych wartości.

Jednocześnie organizacje apelują do unijnych instytucji i przywódców europejskich o:

  • zaakceptowanie kandydatury Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej;
  • przyjęcie bardziej jednolitego stanowiska Unii wobec Rosji i zwiększenie presji wobec reżimu prezydenta Władimira Putina za pomocą dalej idących sankcji;
  • pilne wsparcie dla tych państw członkowskich i regionów, które przyjmują uchodźców z Ukrainy;
  • wsparcie Ukrainy w powojennej odbudowie jej gospodarki, gdyż dobrze funkcjonujące ukraińskie instytucje, społeczeństwo obywatelskie oraz infrastruktura wzmocnią stabilność całej Europy.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę m.in., że z najnowszego badania wynika, iż aż 91 proc. Ukraińców popiera przystąpienie ich kraju do Unii Europejskiej.

Poza Konfederacją Lewiatan apel podpisały: Litewska Konfederacja Przemysłowców, Konfederacja Pracodawców Łotwy oraz Estońska Konfederacja Pracodawców.

Poprzedni artykułPolak, który zaszczepił świat na tyfus
Następny artykułRośnie rola cyfrowej waluty w Chinach, ma pobudzać konsumpcję