fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaBiznesPracodawcy apelują o wsparcie dla Ukrainy i większe sankcje na Rosję

Pracodawcy apelują o wsparcie dla Ukrainy i większe sankcje na Rosję

Konfederacja Lewiatan wspólnie z federacjami partnerskimi z Litwy, Łotwy i Estonii opublikowały oświadczenie, w którym nawołują do większego wsparcia Unii Europejskiej i całego świata zachodniego wobec Ukrainy.

Organizacje pracodawców uważają, że Ukraińcy walczą w obronie nie tylko prawa do samostanowienia, ale idei całego wolnego świata. Dlatego – ich zdaniem – aby zapewnić sobie przyszłość Unia Europejska powinna się określić, jako związek państw nie tylko w wymiarze gospodarczym, ale również w wymiarze wspólnych wartości.

Jednocześnie organizacje apelują do unijnych instytucji i przywódców europejskich o:

  • zaakceptowanie kandydatury Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej;
  • przyjęcie bardziej jednolitego stanowiska Unii wobec Rosji i zwiększenie presji wobec reżimu prezydenta Władimira Putina za pomocą dalej idących sankcji;
  • pilne wsparcie dla tych państw członkowskich i regionów, które przyjmują uchodźców z Ukrainy;
  • wsparcie Ukrainy w powojennej odbudowie jej gospodarki, gdyż dobrze funkcjonujące ukraińskie instytucje, społeczeństwo obywatelskie oraz infrastruktura wzmocnią stabilność całej Europy.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę m.in., że z najnowszego badania wynika, iż aż 91 proc. Ukraińców popiera przystąpienie ich kraju do Unii Europejskiej.

Poza Konfederacją Lewiatan apel podpisały: Litewska Konfederacja Przemysłowców, Konfederacja Pracodawców Łotwy oraz Estońska Konfederacja Pracodawców.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

ABW zaaresztowała książki wydawnictwa 3DOM!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zrobili nalot na siedzibę wydawnictwa 3DOM w Częstochowie, dom właściciela Tomasza Stali i jego działkę letniskową, konfiskując nakłady kilku książek.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA