fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjePracodawcy apelują o wspieranie innowacyjności

Pracodawcy apelują o wspieranie innowacyjności

Przedstawiciele pracodawców wzywają do kontynuowania prac nad prawem własności przemysłowej.

Konfederacja Lewiatan wezwała rząd do przywrócenia prac nad projektem nowej ustawy Prawo własności przemysłowej podkreślając, że przepisy te pełnią istotną rolę dla przedsiębiorców. Chodzi przede wszystkim o wspieranie innowacyjności.

Pracodawcy przypomnieli, że projekt omawianej ustawy według samego rządu miał być jednym z kluczowych narzędzi wspierających działalnoścć innowacyjną oraz miał pomóc wykonać założenia Krajowego Planu Odbudowy. Wśród celów szczegółowych KPO wskazano bowiem „jakościowy, innowacyjny rozwój gospodarki prowadzący do zwiększenia jej produktywności, uwzględniający transformację cyfrową kraju i społeczeństwa”.

– Polska została określona w Europejskim Rankingu Innowacyjności jako kraj z kategorii „moderate innowator”, ze wskaźnikiem innowacyjności wynoszącym 64,1 proc. średniej UE – mówi dr Aleksandra Musielak, dyrektor departamentu rynku cyfrowego Konfederacji Lewiatan. – Zgodnie z danymi GUS w latach 2017-2019 tylko 21,7 proc. firm przemysłowych i 13,7 proc. firm usługowych w Polsce było aktywnych innowacyjnie, zaś wskaźniki dotyczące własności intelektualnej (zgłoszenia wynalazków, znaków towarowych czy wzorów użytkowych) pozostawały na relatywnie niskim poziomie (65,8 proc. średniej UE).

Ekspertka przypomniała, że projekt ustawy Prawo własności przemysłowej spotkał się z pozytywnym odbiorem polskiego biznesu, który aktywnie uczestniczył w konsultacjach publicznych. To świadczy o tym, że polskim przedsiębiorcom zależy na szybkiej, pozbawionej zbędnych formalności procedurze udzielania i utrzymywania ochrony na przedmioty własności przemysłowej i że czekają oni na rozwiązania zapewniające im taką ochronę.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA