fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaPracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.

Eksperci Konfederacji Lewiatan przygotowali raport „Kryzys energetyczny”, który zawiera rekomendacje dotyczące poprawienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Według pracodawców ich opracowanie zawiera najlepsze z możliwych dzisiaj odpowiedzi na trwający kryzys energetyczny.

Siedem rekomendacji dla Polski

Według Konfederacji Lewiatan w obliczu kryzysu między Unią Europejską i USA a Rosją szybkie podjęcie zdecydowanych działań jest kluczowe, jeśli Polska chce być niezależna energetycznie. Pracodawcy podkreślają, że bezpieczeństwo energetyczne kraju to nasz interes narodowy.

Mimo relatywnego uspokojenia się cen na giełdach światowych problem dywersyfika­cji i bezpieczeństwa energetycznego Polski jest nadal aktualny i palący. Wiele wyzwań stojących przed Polską jest wspólnych także dla państw bałtyckich oraz części państw UE. Nie oznacza to jednak, że należy biernie czekać na odgórne działania unijne. Powinniśmy sami tworzyć zdecydowanie lepsze warunki do inwestowania, a może przede wszystkim w prowadzeniu długofalowej polityki klimatycznej nie kierować się krótkoterminowymi, populistycznymi celami

– powiedział Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

W związku z powyższym Konfederacja Lewiatan przygotowała siedem rekomendacji dla zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski, a pierwszą z nich jest dywersyfikacja źródeł energii, prowadząca do odejścia od gazu i węgla. Kolejne pomysły to zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym oraz zwiększenie aktywności rządu w promocji zielonej gospodarki. Trzeci punkt zakłada zachęcenie prywatnych przedsiębiorców do inwestowania w OZE przez wprowadzenie odpowiedniego środowiska prawnego.

Kolejne rekomendacje Lewiatana to budowa elektrowni jądrowej oraz modernizacja sieci energetycznej w kraju. Pracodawcy chcą też odblokować potencjał rozwoju energetyki wiatrowej przez ustanowienie minimalnej odległości umieszczania turbin wiatrowych od zabudowań na poziomie 500 m. Ostatni punkt dotyczy efektywnego wykorzystania środków zgromadzonych w ramach systemu handlu emisjami ETS.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA