Eksperci Konfederacji Lewiatan przygotowali raport „Kryzys energetyczny”, który zawiera rekomendacje dotyczące poprawienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Według pracodawców ich opracowanie zawiera najlepsze z możliwych dzisiaj odpowiedzi na trwający kryzys energetyczny.
Siedem rekomendacji dla Polski
Według Konfederacji Lewiatan w obliczu kryzysu między Unią Europejską i USA a Rosją szybkie podjęcie zdecydowanych działań jest kluczowe, jeśli Polska chce być niezależna energetycznie. Pracodawcy podkreślają, że bezpieczeństwo energetyczne kraju to nasz interes narodowy.
Mimo relatywnego uspokojenia się cen na giełdach światowych problem dywersyfikacji i bezpieczeństwa energetycznego Polski jest nadal aktualny i palący. Wiele wyzwań stojących przed Polską jest wspólnych także dla państw bałtyckich oraz części państw UE. Nie oznacza to jednak, że należy biernie czekać na odgórne działania unijne. Powinniśmy sami tworzyć zdecydowanie lepsze warunki do inwestowania, a może przede wszystkim w prowadzeniu długofalowej polityki klimatycznej nie kierować się krótkoterminowymi, populistycznymi celami
– powiedział Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.
W związku z powyższym Konfederacja Lewiatan przygotowała siedem rekomendacji dla zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski, a pierwszą z nich jest dywersyfikacja źródeł energii, prowadząca do odejścia od gazu i węgla. Kolejne pomysły to zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym oraz zwiększenie aktywności rządu w promocji zielonej gospodarki. Trzeci punkt zakłada zachęcenie prywatnych przedsiębiorców do inwestowania w OZE przez wprowadzenie odpowiedniego środowiska prawnego.
Kolejne rekomendacje Lewiatana to budowa elektrowni jądrowej oraz modernizacja sieci energetycznej w kraju. Pracodawcy chcą też odblokować potencjał rozwoju energetyki wiatrowej przez ustanowienie minimalnej odległości umieszczania turbin wiatrowych od zabudowań na poziomie 500 m. Ostatni punkt dotyczy efektywnego wykorzystania środków zgromadzonych w ramach systemu handlu emisjami ETS.