fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaEnergetykaPracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.

Eksperci Konfederacji Lewiatan przygotowali raport „Kryzys energetyczny”, który zawiera rekomendacje dotyczące poprawienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Według pracodawców ich opracowanie zawiera najlepsze z możliwych dzisiaj odpowiedzi na trwający kryzys energetyczny.

Siedem rekomendacji dla Polski

Według Konfederacji Lewiatan w obliczu kryzysu między Unią Europejską i USA a Rosją szybkie podjęcie zdecydowanych działań jest kluczowe, jeśli Polska chce być niezależna energetycznie. Pracodawcy podkreślają, że bezpieczeństwo energetyczne kraju to nasz interes narodowy.

Mimo relatywnego uspokojenia się cen na giełdach światowych problem dywersyfika­cji i bezpieczeństwa energetycznego Polski jest nadal aktualny i palący. Wiele wyzwań stojących przed Polską jest wspólnych także dla państw bałtyckich oraz części państw UE. Nie oznacza to jednak, że należy biernie czekać na odgórne działania unijne. Powinniśmy sami tworzyć zdecydowanie lepsze warunki do inwestowania, a może przede wszystkim w prowadzeniu długofalowej polityki klimatycznej nie kierować się krótkoterminowymi, populistycznymi celami

– powiedział Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

W związku z powyższym Konfederacja Lewiatan przygotowała siedem rekomendacji dla zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski, a pierwszą z nich jest dywersyfikacja źródeł energii, prowadząca do odejścia od gazu i węgla. Kolejne pomysły to zwiększenie udziału OZE w miksie energetycznym oraz zwiększenie aktywności rządu w promocji zielonej gospodarki. Trzeci punkt zakłada zachęcenie prywatnych przedsiębiorców do inwestowania w OZE przez wprowadzenie odpowiedniego środowiska prawnego.

Kolejne rekomendacje Lewiatana to budowa elektrowni jądrowej oraz modernizacja sieci energetycznej w kraju. Pracodawcy chcą też odblokować potencjał rozwoju energetyki wiatrowej przez ustanowienie minimalnej odległości umieszczania turbin wiatrowych od zabudowań na poziomie 500 m. Ostatni punkt dotyczy efektywnego wykorzystania środków zgromadzonych w ramach systemu handlu emisjami ETS.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA