Konfederacja Lewiatan pochwaliła nowelizację przepisów dotyczących spółki cywilnej, zaproponowaną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

W przekonaniu ekspertów Konfederacji Lewiatan proponowana nowelizacja przepisów o spółkach cywilnych przyczyni się do uproszczenia dostępu do informacji o spółce, a także zmniejszy ilość formalności z nią związanych. Dzisiaj bowiem publiczne informacje dotyczące spółki są rozproszone i niepełne, co utrudnia podejmowanie współpracy gospodarczej z podmiotami składającymi się na daną spółkę.

Przedstawiciele pracodawców chwalą propozycję wprowadzenia jednego wniosku obejmującego dotychczasowe formularze oraz tzw. jednego okienka.

– Rejestrem docelowym spółki cywilnej będzie CEIDG. To dobry wybór, choćby z powodu sprawności tego rejestru i ze względu na nieodpłatność. Zatem przedsiębiorcy, czy też w ogóle obywatele, dostaną możliwość zapoznania się z wieloma informacjami na temat spółek cywilnych – w tym danymi dotyczącymi wspólników – w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Będzie także możliwość pobrania zaświadczenia o spółce cywilnej w postaci wydruku z CEIDG – zauważył Adrian Zwoliński, ekspert ds. rynku finansowego i prawa korporacyjnego Konfederacji Lewiatan.

Konfederacji Lewiatan podoba się również wprowadzenie uniwersalnego wzoru umowy spółki cywilnej, co ma pomóc w cyfryzacji formalności. Żeby zawrzeć umowę spółki cywilnej przy wykorzystaniu tego wzoru, trzeba będzie wypełnić formularz udostępniony w CEIDG oraz opatrzyć (przez wspólników) umowę kwalifikowanym podpisem elektronicznym –  zaufanym albo osobistym.

Adrian Zwoliński pochwalił również to, że na obecnym etapie nowelizacji skupiono się głównie na rozwiązaniach obejmujących przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, których głównie dotyczy tematyka spółki cywilnej.

Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułNiemiecka zasada solidarności: mocny bierze więcej
Następny artykułKonfederacja proponuje projekt ustawy „Mój dom – moja twierdza”