fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesPracodawcy RP mają oczekiwania wobec przyszłego rządu

Pracodawcy RP mają oczekiwania wobec przyszłego rządu

Przedstawiciele polskich pracodawców liczą na to, że nowy polski rząd będzie prowadził regularny dialog z biznesem.

Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej przedstawili konkretne oczekiwania wobec przyszłego rządu. Prezes organizacji Rafał Dutkiewicz wskazuje przede wszystkim na konieczność dialogu między władzą a biznesem.

Postulaty Pracodawców RP nie są skierowane do konkretnego ugrupowania, a do przyszłego rządu w ogóle.

Pracodawcy RP od nowego rządu oczekują przede wszystkim otwartości na dialog z przedstawicielami biznesu. Z tymi, którzy tworzą miejsca pracy w Polsce, płacą podatki i inwestują w rozwój gospodarczy. Poza dialogiem niezwykle istotne są też kwestie prawno-legislacyjne

– powiedział cytowany przez Puls HR prezes Pracodawców RP Rafał Dutkiewicz.

Polskę czeka kryzys demograficzny

Rafał Dutkiewicz wskazał, że pracodawcy chcą stabilności prawa i przewidywalnej polityki gospodarczej, która będzie prowadzona w oparciu o jawne i stworzone w procesie konsultacyjnym dokumenty programowe. Poza tym przedsiębiorcy chcą jasnego, przejrzystego i zrozumiałego systemu podatkowego oraz przejrzystości w finansach publicznych.

Były prezydent Wrocławia poruszył również temat starzejącego się społeczeństwa i braku rąk do pracy ostrzegając, że Polska stoi na skraju gigantycznego kryzysu demograficznego. Według przedstawionych prognoz już za dwa lata w ciągu każdego roboczego dnia z rynku pracy będzie ubywało około 1000 osób, które albo będą przechodzić na emeryturę, albo wyjeżdżać za granicę.W opinii Pracodawców RP nowy polski rząd musi prowadzić rozsądną politykę migracyjną, aby nasz rynek pracy mógł korzystać ze wsparcia pracowników z krajów bliskich nam kulturowo, żeby proces asymilacji przebiegał sprawnie.

Źródło: Puls HR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA