fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaTransportPracodawcy RP w obronie firm budowlanych

Pracodawcy RP w obronie firm budowlanych

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej zaapelowali do Ministerstwa Infrastruktury o podwyższenie waloryzacji kontraktów drogowych.

Pracodawcy RP zwrócili się do resortu infrastruktury z apelem o podwyższenie waloryzacji kontraktów drogowych o co najmniej 20 proc. Ma to być odpowiedź na stale rosnące koszty surowców oraz prowadzenia działalności.

Zgodnie z aneksami do kontraktów drogowych zawartymi w dniu 24 lutego limity waloryzacyjne zwiększono z 5 do 10 proc. W opinii Pracodawców RP takie rozwiązanie jest niewystarczające.

W momencie prowadzenia rozmów na temat zwiększenia limitów waloryzacyjnych z 5 proc. do 10 proc. zakładano, że po wzrostach cen powinny nastąpić ewentualne spadki, co pozwoli utrzymać średni wzrost w granicach 10 proc. Tak się jednak nie stało, a koszty większości materiałów budowlanych (np. cement, olej napędowy, beton, kruszywa – mieszanka, kruszywa – grysy) i usług (np. koszty transportu, koszty energii, robocizna) oraz koszty finansowania stale rosną. To powoduje, że ceny wskazywane w ofertach składanych do GDDKiA w toku postępowań o udzielenie zamówienia publicznego przed 24 lutego 2022 r., nie przystają do aktualnych kosztów ponoszonych przez wykonawców

– napisano w liście do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Pracodawcy przyznali, że w ostatnim czasie wzrost cen materiałów budowlanych co prawda zahamował, ale w oparciu o analizę przeprowadzoną przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB) i Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Drogownictwa (OIGD) konieczne jest podniesienie waloryzacji do progu 20 proc., bo tylko to pozwoli zapobiec kontynuacji negatywnych skutków wzrostu cen materiałów i usług budowlanych. Analizy przeprowadzono w oparciu o 35 kontraktów budowlanych zawartych przed 24 lutego 2022 r. z GDDKiA.

Twórcy listu do ministra Adamczyka wyliczyli, że podniesienie waloryzacji do 20 proc. będzie wymagało podniesienie limitu finansowego Rządowego Programu Dróg Krajowych o ok. 2 mld zł. Pracodawcy RP dodali jednak, że wypłata tych środków będzie rozłożona w czasie na kilka lat.

Źródło: Pracodawcy RP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA