fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPracownicy Amazona chcą podwyżek płac

Pracownicy Amazona chcą podwyżek płac

Pracownicy Amazona na całym świecie przystąpili do protestów, podczas których postulowali poprawę warunków pracy i podwyżki wynagrodzeń.

Osoby zatrudnione w Amazonie chcą zwrócić uwagę na swoje racje podczas szczytu  sezonu zakupowego. Black Friday i koniec listopada jest od lat okresem, w którym sprzedawcy przygotowują promocje, z których bardzo chętnie korzystają konsumenci. Oznacza to czas wzmożonej intensywności oraz wydłużonych godzin pracy w magazynach Amazona. 

Zamiast promocji na Black Friday, chcą więcej zarabiać

Okoliczności te chcą wykorzystać do nagłośnienia swoich postulatów aktywiści zrzeszeni w związkach zawodowych. Organizatorzy inicjatywy Make Amazon Pay twierdzą, że protesty miały miejsce w 30 lokalizacjach Amazona na całym świecie. 

Władze niemieckiego oddziału przyznają, że doszło do niewielkich demonstracji. Jednocześnie podkreślają, iż ich pracownicy otrzymują godziwe wynagrodzenie sięgające co najmniej 14 euro za godzinę. Ok. 200 osób protestowało w magazynie Amazona znajdującym się w brytyjskim Coventry. Postulatem niezadowolonych ludzi było zwiększenie pensji nowym pracownikom – z obecnego poziomu wahającego się między 11,8 a 13 funtów do 15 funtów za godzinę. Różnego rodzaju akcje przeprowadzili też związkowcy z Hiszpanii, Francji, Włoch i Japonii. 

Pracownicy polskich oddziałów Amazon nie organizują większych akcji demonstracyjnych. Ich zarobki sięgają 26 złotych (niecałe 6 euro) za godzinę.

Władze Amazona zapewniają, że protesty nie wpłyną na terminową realizację zamówień wykonanych przez klientów.

mainichi.jp, Reuter, wiadomoscihandlowe.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA