fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaKrajPracownicy z różnych pokoleń korzyścią dla firm

Pracownicy z różnych pokoleń korzyścią dla firm

Większość polskich pracowników zgadza się, że firmy, w których znajdują się przedstawiciele różnych pokoleń, mogą osiągać lepsze wyniki.

Aż 68 proc. pracowników polskich firm twierdzi, że przedsiębiorstwa zatrudniające osoby z różnych pokoleń mogą lepiej się rozwijać – wynika z badania „Nowe prawa rekrutacji” portalu Pracuj.pl. Jednocześnie zarówno młodsi, jak i starsi pracownicy, wierzą że mogą się od siebie sporo nauczyć.

Badanie Pracuj.pl wykazało, że 77 proc. wszystkich ankietowanych sądzi, że osoby wchodzące na rynek pracy mogą dużo zyskać na współpracy z najbardziej doświadczonymi pracownikami. Z takim stwierdzeniem zgadza się 74 proc. osób urodzonych w drugiej połowie lat 90. XX (pokolenie Z) oraz 83 proc. badanych w przedziale wiekowym 55-65 lat (tzw. silversi). Jednocześnie 61 proc. respondentów uważa, że osoby z najstarszego pokolenia pracowników mogą „sporo się nauczyć od osób wchodzących na rynek pracy”.

Pokolenie Z szybko się uczy

Ankietowani zapytani zostali o główne cechy osób z przeciwnych pokoleń. I tak, 61 proc. silversów postrzega pokolenie Z za osoby, które szybko się uczą, a także doceniają ich ambicję (43 proc.) oraz kreatywność (37 proc.). Z kolei 23 proc. ankietowanych uważa młodych pracowników za elastycznych, a 21 proc. podkreśla ich innowacyjność. Zaledwie 11 proc. silversów uważa młodych ludzi za pracowitych, a tylko 9 proc. sądzi, że pokolenie Z posiada odpowiednią wiedzę.

Z drugiej strony najmłodsi pracownicy u najstarszych najbardziej doceniają: doświadczenie (62 proc.), wiedzę (53 proc.), lojalność (37 proc.), opanowanie (33 proc.), empatię (20 proc.) i pracowitość (17 proc.). Pokolenie Z twierdzi, że silversi powinni popracować nad kreatywnością (8 proc.), ambicją (6 proc.) oraz elastycznością (4 proc.). Najstarszym ma też brakować innowacyjności i umiejętności szybkiej nauki (po 3 proc.).

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA