fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaArchiwumPracownicze Plany Kapitałowe obarczone są dużym ryzykiem?

Pracownicze Plany Kapitałowe obarczone są dużym ryzykiem?

PPK jest systemem oszczędzania emerytalnego. Jego przewagą ma być indywidualny program, który w zależności od wieku oszczędzającego, a więc czasu przewidywanej inwestycji, dobiera odpowiedni poziom ryzyka inwestycyjnego. A zatem młoda osoba, która ma perspektywę kilkudziesięciu lat pracy, będzie miała portfel inwestycyjny oparty w większości o akcje, natomiast z czasem kapitał będzie przesuwany w kierunku rynku dłużnego zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa, a mniej nastawiając się na zyski z inwestycji.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że środki do PPK wpłacane są z trzech źródeł. Są nimi państwo, pracodawca i pracownik. Zatem z punktu widzenia pracownika to dodatkowo niweluje ryzyko utraty części odłożonego przez siebie kapitału.

Struktura wpłaty na PPK wygląda następująco: oszczędzający otrzymuje od państwa wpłatę powitalną w wysokości 250 PLN i w każdym roku wpłatę w wysokości 240 PLN. Uczestnik PPK (pracownik) może zasilić swoje konto PPK wpłatą od 2 do 4 proc. swojego wynagrodzenia brutto. Pracodawca z kolei dopłaci od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia.

– Argument o wahaniach rynkowych wystawiających uczestników programu na wysokie ryzyko nie jest do końca uzasadniony. PPK ma być w założeniu silne systematycznością i wpłatami z trzech różnych źródeł, co docelowo ogranicza zmienność nawet najbardziej ofensywnych funduszy – powiedział Marcin Różowski.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA