fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPracownicze Plany Kapitałowe obarczone są dużym ryzykiem?

Pracownicze Plany Kapitałowe obarczone są dużym ryzykiem?

PPK jest systemem oszczędzania emerytalnego. Jego przewagą ma być indywidualny program, który w zależności od wieku oszczędzającego, a więc czasu przewidywanej inwestycji, dobiera odpowiedni poziom ryzyka inwestycyjnego. A zatem młoda osoba, która ma perspektywę kilkudziesięciu lat pracy, będzie miała portfel inwestycyjny oparty w większości o akcje, natomiast z czasem kapitał będzie przesuwany w kierunku rynku dłużnego zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa, a mniej nastawiając się na zyski z inwestycji.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że środki do PPK wpłacane są z trzech źródeł. Są nimi państwo, pracodawca i pracownik. Zatem z punktu widzenia pracownika to dodatkowo niweluje ryzyko utraty części odłożonego przez siebie kapitału.

Struktura wpłaty na PPK wygląda następująco: oszczędzający otrzymuje od państwa wpłatę powitalną w wysokości 250 PLN i w każdym roku wpłatę w wysokości 240 PLN. Uczestnik PPK (pracownik) może zasilić swoje konto PPK wpłatą od 2 do 4 proc. swojego wynagrodzenia brutto. Pracodawca z kolei dopłaci od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia.

– Argument o wahaniach rynkowych wystawiających uczestników programu na wysokie ryzyko nie jest do końca uzasadniony. PPK ma być w założeniu silne systematycznością i wpłatami z trzech różnych źródeł, co docelowo ogranicza zmienność nawet najbardziej ofensywnych funduszy – powiedział Marcin Różowski.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA