fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaKrajPracujesz zdalnie? PIP cię ominie

Pracujesz zdalnie? PIP cię ominie

Państwowa Inspekcja Pracy nie ma zamiaru kontrolować pracy zdalnej w domach pracowników.

Ze względu na obowiązujące od 7 kwietnia nowe regulacje o pracy zdalnej Państwowa Inspekcja Pracy rozpocznie kontrole w zakładach pracy pod kątem wdrażania procedur dotyczących pracy zdalnej, w tym porozumień pracodawców ze związkami zawodowymi. Główna inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podkreśliła jednak, że z uwagi na ochronę miru domowego nie przewidziano kontroli w domach pracowników.

– Warte podkreślenia jest to, że nie będziemy prowadzili kontroli w domach pracowników. Co do zasady kontrolujemy pracodawców i przedsiębiorców – powiedziała szefowa PIP. – Pracownik w przestrzeni prywatnej nie prowadzi działalności o charakterze przedsiębiorstwa, tylko wykonuje pracę – dodała.

Katarzyna Łażewska-Hrycko zapowiedziała, że kontrole w firmach będą dotyczyć wdrażania odpowiednich procedur zwłaszcza tam, gdzie działają związki zawodowe i doszło do uzgodnienia porozumień lub powstały regulaminy dotyczące pracy zdalnej. Inspektorzy sprawdzą również, czy firmy zapewniły pracownikom świadczenia w postaci ekwiwalentu lub ryczałtu związanego z wykonywaniem pracy zdalnej, a także zweryfikują, czy firmy przekazały pracownikom zasady bhp dotyczące wykonywania pracy w formule zdalnej.

Jeśli chodzi o kontrole w domach pracowników, to takie mogą mieć miejsce, ale ze strony pracodawców. Tego typu wizytacje mogą zostać określone w regulaminie pracy zdalnej i mogą dotyczyć np. sprawdzenia stanowiska pracy. Kontrole takie muszą być uzgodnione wcześniej z pracownikiem i nie mogą naruszać miru domowego.

PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowa rolnicza rzeczywistość. Jak się w niej odnaleźć

Zaraz po rozpoczęciu zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę wiele mówiło się o tym, że już niebawem dojść może do nowego rozdania na europejskiej gospodarczej szachownicy. I tak też się stało.
6 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA