fbpx
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaKrajPracujesz zdalnie? Sprawdź, ile czasu oszczędzasz

Pracujesz zdalnie? Sprawdź, ile czasu oszczędzasz

Polacy pracujący zdalnie oszczędzają niemal godzinę dziennie.

Z badania opublikowanego w „Tygodniku Gospodarczym” Polskiego Instytutu Ekonomicznego dowiadujemy się, że przeciętny Polak zatrudniony na pełny etat, dzięki pracy zdalnej oszczędza dziennie nawet 54 min. (to mniej niż średnia dla 27 przebadanych krajów, która wynosi 72 min.). Wszystko dzięki wykluczeniu z dziennego kalendarza dojazdów do pracy.

Wynik Polski jest prawie najgorszy ze wszystkich 27 państw. Słabiej wypada jedynie Serbia, w której pracownicy zdalni oszczędzają dziennie 51 minut. Tuż nad nami są natomiast Amerykanie, którzy dzięki zdalnej pracy zyskują dodatkowe 55 minut dziennie.

„Ogółem średnio 40 proc. czasu zaoszczędzonego dzięki pracy zdalnej pracownicy przeznaczają na wykonywanie dodatkowych aktywności związanych z pracą (podstawową lub drugim etatem)” – napisano w opracowaniu.

Reszta oszczędzonego czasu jest wykorzystywana na odpoczynek (34 proc.) oraz obowiązki opiekuńcze (11 proc.). W przypadku Polaków na odpoczynek wykorzystywane jest 36 proc. czasu, jakąś formę pracy – 34 proc., a na obowiązki opiekuńcze aż 16 proc. Co ciekawe, pod względem obowiązków opiekuńczych Polska ma drugi najwyższy wynik. Poza Polską, więcej zaoszczędzonego czasu pracownicy przeznaczają na odpoczynek niż obowiązki zawodowe tylko w 6 innych krajach, w tym w Niemczech i w Wielkiej Brytanii.

Praca zdalna przynosi też korzyści finansowe. Według badaczy osobisty zysk wyrażony w pieniądzu wynosi dla polskiego pracownika 1,65 dochodu rozporządzalnego, podczas gdy średnia dla badanych krajów to ok. 2,2 proc. dochodu.

PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA