fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaPrawa do emisji CO2 nas zrujnują

Prawa do emisji CO2 nas zrujnują

Ceny uprawnień do emisji CO2 są coraz wyższe i biją kolejne rekordy, podnosząc tym samym rachunki za prąd w Polsce - wynika z publikacji „Business Insider Polska”.

W grudniu ceny przekroczyły 90 euro za tonę, czyli aż trzy razy więcej niż w 2020 r. Co gorsza, według analityków w ciągu najbliższych kilku tygodni lub miesięcy ceny CO2 mogą osiągnąć nawet 100 euro za tonę. Wcześniejsze analizy mówiły co prawda, że bariera 100 euro za tonę zostanie przekroczona, ale miało się to stać dopiero… pod koniec obecnej dekady.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy są mroźna zima i drogi gaz. Działanie jest proste, bo kosztowny gaz sprawia, że bardziej opłaca się spalać węgiel, przez co ceny CO2 nabierają rozpędu. Eksperci przewidują, że Europa raczej musi przyzwyczaić się do tego, że koszt CO2 będzie oscylował wokół 100 euro i obniżki będą tylko krótkotrwałe.

„Business Insider Polska” wskazuje, że wzrost cen emisji CO2 bezpośrednio uderza w polską gospodarkę, bo cierpią na tym ciepłownictwo, energetyka i przemysł w ogóle. Na końcu tracą natomiast konsumenci, którzy muszą więcej płacić za prąd i ogrzewanie.

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA