fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaHistoriaBohaterowie Niepodległej. Premiera filmu „Kapłan i mistrz. Świat według ks. Bronisława Sroki”

Bohaterowie Niepodległej. Premiera filmu „Kapłan i mistrz. Świat według ks. Bronisława Sroki”

Dzisiaj na antenie Telewizji TRWAM i na portalu FPG24 odbyła się premiera filmu „Kapłan i mistrz. Świat według ks. Bronisława Sroki”  opowiadającego historię niezłomnego duchownego i wychowawcy, organizatora słynnych pielgrzymek polsko-węgierskich na Jasną Górę w latach 80. Dwukrotnie więzionego w czasach PRL. Człowieka, którego komuniści nie potrafili złamać.

O księdzu Bronisławie Sroce pisaliśmy na łamach naszego portalu już dwukrotnie: o odprawionej przez księdza Mszy Świętej w Sali BHP Stoczni Gdańskiej w 1981 r. i o przepłakanej pasterce w Budapeszcie w 1939 r., w której ks. Sroka uczestniczył jako dziecko.

„Kapłan i mistrz. Świat według ks. Bronisława Sroki ” – to film dokumentalny opowiadający historię niezwykłego kapłana, działacza antykomunistycznego i wychowawcy młodzieży, który do dzisiaj podkreśla, że w życiu kierował się zawsze zasadą: być wiernym Bogu i Ojczyźnie. Za swoje największe sukcesy życiowe („powody do dumy”) sędziwy duchowny uważa to, iż nie patrząc na niebezpieczeństwa czynnie stanął po stronie stoczniowców w grudniu 1981 r. roku oraz… 40-letnią pracę wychowawczą z młodzieżą jako katecheta.

Ksiądz Sroka wsławił się ogromną odwagą odprawiając na terenie Stoczni Gdańskiej dwie Msze Święte, tuż po ogłoszeniu stanu wojennego:14 grudnia w Sali BHP i 15 grudnia 1981 r. na terenie stoczni.

„Oddelegowany” (na skutek nacisków SB) na prowincję do Świętej Lipki zajął się pracą z młodzieżą stając się dla swoich wychowanków nie tylko katechetą i nauczycielem, ale wręcz mistrzem i przewodnikiem – człowiekiem, który w niezwykle skuteczny sposób przekazywał młodzieży wartości, którymi w życiu powinna się kierować: przede wszystkim miłość do Boga i Ojczyzny – prawdziwie niepodległej Ojczyzny. Ksiądz Sroka obnażał także wszelkie kłamstwa i wypaczenia systemu komunistycznego (PRL) opartego na tezie, że Bóg nie istnieje. Najbardziej zastanowiło mnie (i wzruszyło) stwierdzenie jednego z wychowanków ks. Bronisława Sroki, który powiedział: „Dzięki niemu wyszliśmy na ludzi”. Jakże dzisiaj potrzebni są tacy duchowni, szczególnie w naszej rzeczywistości politycznej, w której – cytując za Zagłobą: „Diabeł się w ornat ubrał i ogonem ma mszę dzwoni”. A swoją drogą tak sobie myślę: gdzieżbyśmy dzisiaj byli, gdyby w Polsce nie było takich ludzi jak ks. Bronisław Sroka. Toż to oni są prawdziwymi bohaterami Niepodległej. Bez nich nadal bylibyśmy państwem w „bloku wschodnim”, którym rządziliby „popy” (pełniący obowiązki Polaka)…

 

 

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Tajemniczy filantrop i pierwsze zimowe wejście na Everest

44 lata temu polska wyprawa jako pierwsza na świecie zdobyła Mount Everest zimą. Mało kto wie, że wyprawa na najwyższą górę świata była możliwa dzięki nieoczekiwanej pomocy tajemniczego sponsora, którym okazał się zasłużony weteran 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
5 MIN CZYTANIA

Szpieg, który zapobiegł III wojnie światowej?

Mija 20. rocznica śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego, który jako wysoki oficer PRL podjął w latach 70. XX w. (pod pseudonimem Jack Strong) współpracę z CIA. Zdaniem wielu historyków ujawnienie sowieckich planów agresji na Zachód mogło uchronić świat przed III wojną światową.
4 MIN CZYTANIA

Tłusty czwartek, czyli comber

Dzisiaj tłusty czwartek, czyli ostatni czwartek przed wielkim postem, który w polskiej tradycji nieodłącznie kojarzy się z jedzeniem pączków. Jak się okazuje korzenie tłustego czwartku sięgają zamierzchłych czasów i nie zawsze kojarzony był z pączkami. Skąd wziął się zwyczaj objadania się słodkościami?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

„Sztuka i wiara” w Instytucie Cervantesa w Krakowie

29 lutego o godzinie 18 w Instytucie Cervantesa w Krakowie odbędzie się spotkanie autorskie ks. prof. Andrzeja Witko pt: „Sztuka i wiara. Programy ikonograficzne w Sewilli w XVII i XVIII stuleciu”.

2 MIN CZYTANIA

Milczące pokolenie [WYWIAD]

O tym, jak czas pandemii wpłynął na zaburzenia mowy i rozwoju dzieci, o ich uzależnieniu od smartfonów i o tym, że do gabinetów specjalistów trafia coraz więcej dzieci z objawami przypominającymi te ze spektrum autyzmu – rozmawiamy z Agnieszką Szumiec, pedagogiem i logopedą.
9 MIN CZYTANIA

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA