Prawicowa koalicja przedstawiła swój program, którego głównym elementem jest ograniczenie migracji.

Nowy rząd stworzą Umiarkowana Partia Koalicyjna, Chrześcijańscy Demokraci oraz Liberałowie. Z tego pierwszego ugrupowania wywodzi się nowy premier, Ulf Kristersson. Poparcie dla jego administracji zapowiedzieli też Szwedzcy Demokraci.

Kluczowym punktem programu nowej administracji jest zmiana w polityce migracyjnej. Zdecydowanie zaostrzone zostaną wszystkie procedury azylowe, a redukcji ulegnie ilość środków budżetowych przeznaczanych na pomoc przybywającym do Szwecji uchodźcom. Wydłużona ma też być procedura uzyskania szwedzkiego obywatelstwa, z obecnych 5 do 8 lat.

Rząd zapowiada zaostrzenie przepisów wymierzonych w zorganizowaną przestępczość. Większe uprawnienia uzyskają prokuratorzy, którzy będą mogli wydawać pozwolenia służbom na tymczasowe zatrzymanie podejrzanych o posiadanie nielegalnej broni. Osoby nieposiadające obywatelstwa zaangażowane w działalność gangów mają być od razu deportowane z kraju.

Władze chcą także obniżyć podatki dla najuboższych oraz wprowadzić zasadę, zgodnie z którą nie będzie można zarabiać na zasiłkach socjalnych więcej niż na pracy.

Zapowiadana jest też budowa nowych elektrowni atomowych.

Reuters, thelocal.se

Poprzedni artykułZełenski: Ukraina pilnie potrzebuje 55 miliardów dolarów
Następny artykułDrastyczna obniżka podatków na Ukrainie? Trwają prace nad reformą