fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatPrawica przejęła władzę w Szwecji i wprowadza swoje porządki

Prawica przejęła władzę w Szwecji i wprowadza swoje porządki

Prawicowa koalicja przedstawiła swój program, którego głównym elementem jest ograniczenie migracji.

Nowy rząd stworzą Umiarkowana Partia Koalicyjna, Chrześcijańscy Demokraci oraz Liberałowie. Z tego pierwszego ugrupowania wywodzi się nowy premier, Ulf Kristersson. Poparcie dla jego administracji zapowiedzieli też Szwedzcy Demokraci.

Kluczowym punktem programu nowej administracji jest zmiana w polityce migracyjnej. Zdecydowanie zaostrzone zostaną wszystkie procedury azylowe, a redukcji ulegnie ilość środków budżetowych przeznaczanych na pomoc przybywającym do Szwecji uchodźcom. Wydłużona ma też być procedura uzyskania szwedzkiego obywatelstwa, z obecnych 5 do 8 lat.

Rząd zapowiada zaostrzenie przepisów wymierzonych w zorganizowaną przestępczość. Większe uprawnienia uzyskają prokuratorzy, którzy będą mogli wydawać pozwolenia służbom na tymczasowe zatrzymanie podejrzanych o posiadanie nielegalnej broni. Osoby nieposiadające obywatelstwa zaangażowane w działalność gangów mają być od razu deportowane z kraju.

Władze chcą także obniżyć podatki dla najuboższych oraz wprowadzić zasadę, zgodnie z którą nie będzie można zarabiać na zasiłkach socjalnych więcej niż na pracy.

Zapowiadana jest też budowa nowych elektrowni atomowych.

Reuters, thelocal.se

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA