Na wzrost wynagrodzenia liczy 42 proc. polskich pracowników – wynika z przeprowadzonego w sierpniu badania „Wynagrodzenia 2022. Oczekiwania Polaków”.

Zgodnie z badaniem ARC Rynek i Opinia „Wynagrodzenia 2022. Oczekiwania Polaków” zrobionym na zlecenie Gi Group podwyżki oczekuje czterech na dziesięciu pracowników, ale połowa z zatrudnionych ma nadzieję, że ich wynagrodzenia przynajmniej nie ulegną obniżeniu. Obniżek spodziewało się prawie 9 proc. ankietowanych.

– Pracujący Polacy mniej optymistycznie niż w styczniu tego roku, ale nadal z nadzieją, patrzą na przyszłość swoich zarobków. Warto jednak zwrócić uwagę na zmianę trendu – powiedziała cytowana przez Konfederację Lewiatan Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group Temporary & Permanent Recruitment. – Podobnie jak dwa lata temu, odsetek liczących na wzrost pensji jest niższy niż spodziewających się ich utrzymania, co oznacza, że Polacy zdają sobie sprawę z niepewności koniunktury oraz ograniczeń i trudności, jakim muszą sprostać firmy. Na podwyżkę mogą liczyć przede wszystkim specjaliści, których brakuje, osoby o rzadkich kompetencjach – dodała.

Głównymi powodami obniżenia oczekiwań Polaków odnośnie wynagrodzeń jest trudna sytuacja wywołana przez wojnę na Ukrainie oraz wysoką inflacją.

Jeśli chodzi o pracowników liczących na podwyżki, to znacznie częściej są to panowie (47 proc.) niż panie (36 proc.) oraz osoby młode w wieku od 25 do 34 lat (53 proc.) niż starsze w wieku 44-65 lat (36 proc.). Konfederacja Lewiatan wskazała, że nie ma istotnych różnic w zależności od poziomu wykształcenia, choć osoby z wyższym wykształceniem nieco częściej spodziewają się zmniejszenia dochodów.

Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułTarcza Solidarnościowa – ujawniono szczegóły
Następny artykułChiny budują trasę do Europy omijającą Rosję i… Polskę