fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwum"Prefabrykacja? Kto pierwszy wykona ruch, ten zyska najwięcej"

„Prefabrykacja? Kto pierwszy wykona ruch, ten zyska najwięcej”

Ma Pan kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe zdobyte na szwedzkim rynku budownictwa mieszkaniowego. Jest coś, co warto przenieść stamtąd na polski grunt? Pytanie istotne, bo w Polsce wciąż brakuje co najmniej trzech milionów mieszkań.
Zgadza się. I choć budujemy coraz więcej – w ubiegłym roku biorąc pod uwagę wszystkich uczestników rynku, wybudowanych zostało ok. 185 tys. mieszkań, w tym ten wynik być może będzie jeszcze lepszy – to takie tempo wciąż jest za małe, byśmy w ciągu dekady, czy kilkunastu lat pod względem mieszkaniowym dogonili średnie wyniki w Europie. Zachodniej. Akurat Szwecja to kraj, w którym w bardzo wysokim stopniu przyjęło się budownictwo modułowe, czyli budynki powstają tam z gotowych, wcześniej przygotowanych prefabrykatów przestrzennych. Mogą to być prefabrykaty żelbetowe, mogą być drewniane – to kwestia drugorzędna. Najistotniejsze jest to, że ponad 90 proc. wielorodzinnych budynków mieszkaniowych realizowanych jest w tej właśnie technologii. Ona się tam bardzo dobrze sprzedaje, bo w zasadzie nikogo w Szwecji nie trzeba przekonywać do korzyści płynących ze stosowania tego rodzaju rozwiązań. Myślę, że cały ten know-how, czyli system zarządzania pełnym procesem budowy, warto przenieść na nasz krajowy grunt. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej zwiększymy tempo budowy mieszkań.

Prefabrykacja mocno wchodzi w polskie budownictwo

Czym ta technologia różni się od tradycyjnego modelu budowania?
W najprostszych słowach można powiedzieć, że technologia budownictwa modułowego z elementów prefabrykowanych to przeniesienie części pracy z budowy do zakładu produkcyjnego. W HM Factory zajmujemy się prefabrykacją żelbetową, czyli produkujemy elementy betonowe. Gotowe ściany, stropy, balkony i schody. Nie ma się co dziwić, że Szwedzi tak wysoko sobie tę technologię cenią. Z jednej strony jest ona doskonałą odpowiedzią na trudności związane z brakiem rąk do pracy, rosnącymi kosztami robocizny i wysokimi cenami materiałów budowlanych. Z drugiej, cechuje się mniejszą usterkowością niż tradycyjny system budowy mieszkań i jest oszczędniejsza.

Zwolennicy tej technologii przekonują, że zrewolucjonizuje ona budownictwo mieszkaniowe w XXI wieku. Rzeczywiście tak będzie?
W perspektywie czasowej na pewno. Zresztą już dziś technologia, jaką dysponujemy, zaczyna się opłacać. Korzyści, jakie daje, to przede wszystkim skrócenie czasu realizacji inwestycji, zwięszkenie jakości wykonywanych elementów oraz ułatwienie logistyki i prac na placu budowy. Od pracy oczywiście nie uciekniemy, ale jest ona przeniesiona z warunków mniej korzystnych, w jakich mamy do czynienia na budowie, do zakładu produkcyjnego, gdzie te warunki są nieporównywalnie korzystniejsze. Uniezależniamy się w pewnym stopniu od pogody oraz od wzrostu cen robocizny. Nie da się ukryć, że łatwiej produkcję pewnych elementów kontrolować w zakładzie produkcyjnym. Dodatkowym czynnikiem wynikającym z szybkości budowania jest niedoceniana jeszcze w Polsce wcześniejsza komercjalizacja inwestycji, która może mieć ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku mieszkań na wynajem. Postawienie budynku z prefabrykatów zabiera ok. 30 proc. mniej czasu w porównaniu z tradycyjnym modelem budowania. Do tego dochodzi możliwość zastosowania mniejszych przekrojów ścian, co przekłada się na zwiększenie powierzchni użytkowej lokalu. Prefabrykacja to również znaczne zmniejszenie nakładów na wykończenie budynków, niższe koszty ekploatacji – chociażby ogrzewania czy renowacji elewacji. Wyliczyliśmy w HM Factory, że przy inwestycji od samego początku zaplanowanej pod tą konkretną technologię, średnio można zaoszczędzić ponad 400 złotych na metrze kwadratowym powierzchni użytkowej mieszkania.

Co zrobić, by zaszczepić te skandynawskie rozwiązania w Polsce?
To na pewno ogromne wyzwanie. Zdaję sobie sprawę, że łatwo nie bedzie, muszę jednak powiedzieć, że widać, iż temat zyskuje na popularności, zarówno wśród inwestorów, przedstawicieli państwowych spółek, generalnych wykonawców, deweloperów, producentów prefabrykatów, jak i klientów kupujących mieszkania. Prefabrykacja już na dobre zagościła w dyskusjach prowadzonych na temat naszego rynku budowlanego i wydaje się, że coraz bardziej przemawia do naszej świadomości jako system, który może przynieść wymierne korzyści. Nie da się jednak ukryć, że to dopiero pierwszy krok w kierunku powszechnego stosowania tego typu rozwiązań. Pod tym względem jeszcze nam daleko do krajów skandynawskich.

Czego zatem brakuje, aby przejść od słów do czynów?
Po pierwsze, zmiany nastawienia i mentalności. Nie zawsze jest to proces łatwy do przeprowadzenia. Szczególnie w branży, która od lat uchodziła za wyjątkowo konserwatywną. Budownictwo, szczególnie mieszkaniowe, musi stać się jednym z najbardziej innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki. Tylko w taki sposób uda się nam nadrobić zapóźnienia cywilizacyjne w tym obszarze. Ta innowacyjność to nie tylko technologia, ale przede wszystkim model zarządzania całym procesem budowy, który ja definiuję w pięciu punktach: koncepcja, projekt, produkcja, dostawa i montaż. Celowo zaczynam od słowa koncepcja, bo z doświadczenia wiem, że aby z sukcesem zastosować nową technologię, trzeba podejść do tego już na etapie pomysłu. Po drugie, potrzebujemy dobrego przykładu. Jak w każdym biznesie – niby wszyscy widzą korzyści, ale z jakichś powodów czekają. A moim zdaniem kto pierwszy wykona ruch, ten zyska najwięcej. Niedługo na konkretnych przykładach udowodnimy, że warto pójść tą drogą. Jako Grupa Inwest, której częścią jest zakład HM Factory, rozpoczeliśmy realizację dwóch inwestycji, które od początku do końca zostaną wykonane w technologii prefabrykacji. Jedna w Poznaniu, druga w Krakowie.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA